Poradnik. Usuwanie rys na szkle, szybach samochodowych, lustrach.

Tlenek ceru (dwutlenek ceru) to biały, lekko kremowy lub lekko różowy proszek w postaci pylistej. Jest substancją, która po wymieszaniu z wodą w proporcjach ok. 1:1 stosowana jest do usuwania rys  lub polerowania szkła. Z jego pomocą w bardzo łatwy  sposób można usunąć rysy i inne uszkodzenia pojawiające się na powierzchni szkła. Wystarczy trochę chęci i zaledwie kilka minut, by z pomocą zwykłej wiertarki, filcu i tlenku ceru przywrócić szybie idealny połysk.

Tlenek ceru (podobnie jak róż polerski Fe2O3) znajduje zastosowanie przy renowacji starych i zabytkowych luster, kryształów, przedmiotów kruchych i delikatnych, szyb samochodowych, reflektorów samochodowych, lusterek samochodowych, szklanych elewacji budynku, szkieł w zegarmistrzostwie, wszelkich wyrobów ze szkła i plastiku. Tlenek ceru wykorzystywany jest również przy polerowaniu drobnych skaz w marmurze, terakocie i kamieniu (polecany zwłaszcza gdy płyta wykonana jest na tzw. „wysoki połysk”). Tlenek ceru jest mniej inwazyjny i delikatniejszy niż proszek elektrokorundowy, czy diament. Tlenek ceru poleruje delikatnie, nie niszcząc poddanych obróbce przedmiotów. Ma to szczególnie znaczenie kiedy bardzo zależy nam na jak najmniejszej ingerencji w obrabiane tworzywo.

Zastosowanie:

  • polerowania szyb samochodowych
  • polerowania reflektorów samochodowych
  • polerowania szkła budowlanego
  • polerowania lakierów samochodowych
  • polerowania luster
  • biżuterii, zegarków i innych

tlenek-ceru-biomus-450px-300x300

Jak polerować szybę przy pomocy tlenku ceru?

W celu usunięcia rys z powierzchni szkła należy wymieszać tlenek ceru z wodą w proporcjach 1:1. Uzyskaną w ten sposób gęstą pastę należy nanieść na porysowaną powierzchnię i przy pomocy wiertarki i krążka polerskiego filcowego z twardego filcu lub filcu z nakładką flex polerować uszkodzoną (zarysowaną) powierzchnię. Ważne, by obroty wiertarki nie były zbyt wysokie – najlepiej 500-600 obrotów na minutę. Jednocześnie kontrolujemy aby mieszanka nie była zbyt sucha. W trakcie polerowania możemy posłużyć się spryskiwaczem z wodą, który będzie nawilżał co jakiś czas polerowaną powierzchnię, wodą zwilżamy również krążek filcowy. Do polerowania można użyć także profesjonalnych polerek mechanicznych.

Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, należy polerować powierzchnie równomiernie, zataczając niewielkie kółka. Dodatkowo zaleca się polerować obszar również wokół rysy. Ważne, by podczas polerowania nie zatrzymywać się zbyt długo w jednym miejscu, gdyż może to doprowadzić do powstania wgłębienia na powierzchni szyby, a w przypadku szyby samochodowej może doprowadzić do powstania efektu soczewki.

Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy rysa nie jest zbyt głęboka i jest niewyczuwalna pod paznokciem. Opakowanie 100g tlenku ceru wystarcza na wypolerowanie około 6 szyb samochodowych.

Koszt zakupu 100g tlenku ceru (dwutlenku ceru) (rok 2014) w detalu to około 20-30 zł, wiec stosunkowo niewielki. Koszt wypolerowania przedniej szyby samochodowej to około 5 zł.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tlenku ceru, zapraszamy do naszego sklepu internetowego:

www.sklep.biomus.eu

Do polerowania szkła można również zastosować róż polerski Fe2O3, jest nieco tańszy niż tlenek ceru, ale skuteczność tlenku ceru jest wyższa i jest stosowany przez profesjonalistów.
Przygotowanie pasty polerskiej z różu polerskiego (Fe2O3): róż polerski zalewamy wodą, wstrząsamy energicznie pojemnikiem, odstawiamy oczekując aż proszek opadnie na dno i zlewamy nadmiar wody, czynność powtarzamy 1-2 razy.
Pastę z różem polerskim nakładamy na krążek filcowy i polerujemy mechanicznie, pilnujemy by nie doprowadzić do przesuszenia pasty (powierzchnię należy zwilżać wodą).

Uwaga pasty z tlenku ceru i różu polerskiego należy przygotowywać z dala od zanieczyszczeń (np: piasek), gdyż każde zanieczyszczenie może porysować polerowana powierzchnię.