Cała prawda o E401

Sól sodowa kwasu alginowego powszechnie znana jako alginian sodu jest organicznym związkiem chemicznym pochodzenia naturalnego, który otrzymuje się z brunatnych wodorostów z rodziny Phaeophyceae. Wodorosty te rosną u wybrzeży Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Alginian sodu jest substancją bezwonną i bezsmakową o białym lub żółtawobrązowym kolorze. W sprzedaży występuje w kilku postaciach – sproszkowanej, granulowanej, ziarnistej oraz nitkowatej. Sól sodowa kwasu alginowego wolno rozpuszcza się w wodzie, a po rozpuszczeniu tworzy lepki roztwór o właściwościach żelujących. Nie rozpuszcza się natomiast w alkoholu

Zastosowanie
Zastosowania alginianu sodu są liczne. Stosuje się go jako stabilizator, zagęszczacz, substancję żelującą i emulgator. Z jego właściwości korzysta zarówno przemysł farmaceutyczny jak i przemysł kosmetyczny oraz spożywczy.

Alginian sodu w farmacji

Sól sodowa kwasu alginowego to popularny składnik wielu leków. Bardzo często z alginianu sodu oraz innych alginianów produkuje się kapsułki do leków, których zadaniem jest kontrolowane uwalnianie substancji aktywnej. Właściwości alginianu sodu łagodzą objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, dlatego sól sodowa kwasu alginowego jest często pojawiającym się składnikiem w lekach na zgagę. Znajdziemy ją także w lekach obniżających poziom cholesterolu we krwi oraz lekach wspomagających regulację rytmu wypróżnień.

Alginian sodu jest również stosowany w dietetyce do wyrobu produktów spożywczych oraz suplementów dla osób odchudzających się. Substancja pęcznieje w żołądku i szybko daje uczucie sytości, co umożliwia ograniczenie spożycia kalorii.

Alginian sodu w kosmetyce

W kosmetyce alginian sodu wykorzystuje się przede wszystkim, jako środek zatrzymujący wilgoć lub środek zagęszczający. Warto przy tym pamiętać, iż sól sodowa kwasu alginowego ma działanie nawilżające, odżywiające i ujędrniające skórę. Nic więc dziwnego, że możemy ją znaleźć w kramach oraz balsamach do ciała. Łagodzi także podrażnienia i zaczerwienienia, dlatego jest częstym składnikiem maseczek typu peel-off.

Dodatek do żywności o symbolu E401

Jako dodatek do żywności sól sodowa kwasu alginowego oznaczana jest symbolem E401. Stosuje się ją przede wszystkim jako środek emulgujący, stabilizujący oraz zagęszczający. O popularności alginianu sodu w przemyśle spożywczym zadecydowały właściwości substancji, która tworzy trwałe i niezależne od zmiany temperatur żele, które charakteryzuje klarowność, bezwonność i bezsmakowość. Oznacza to, iż oddany do wyrobu spożywczego E401 nie nadaje produktom smaku ani zapachu, ani też nie zmienia oryginalnego smaku i zapachu zastosowanych w produkcji składników spożywczych.

Czy E401 jest bezpieczny?

Alginian sodu jest polisacharydem należącym do frakcji błonnika rozpuszczalnego. Ten zaś nie tylko nie jest szkodliwy dla organizmu, ale posiada potwierdzone badaniami naukowymi pozytywne właściwości prozdrowotne. Spożywany w nadmiernych ilościach E401 może być jednak szkodliwy, gdyż ogranicza wchłanianie ważnych składników mineralnych z pożywienia.