Potas jest jednym z najważniejszych elektrolitów w ciele człowieka, który odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz mięśniowego. Potas utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi, jednocześnie pełniąc ważną funkcję w spalaniu węglowodanów. Niedobór potasu w organizmie, podobnie jak niedobór magnezu jest bardzo szybko dostrzegalny – objawia się przemęczeniem, bólami mięśni i stawów, przewlekłymi bólami głowy, a także bezsennością. Substancją, która pozwala uzupełnić niedobory potasu jest właśnie chlorek potasu. Poprzez jego suplementację jesteśmy w stanie przywrócić równowagę w organizmie.

Potas czy chlorek potasu?

Przyjmowany w postaci suplementów diety oraz wyrobów medycznych chlorek potasu działa dokładnie tak, jak potas. Pomaga w prowadzeniu impulsów nerwowych, zapobiega nagłym i mimowolnym skurczom mięśni, utrzymuje równowagę pH, aktywuje ważne dla zdrowia enzymy.

Podstawowym zadaniem chlorku potasu jest zapewnienie ochrony serca.  Regulując pracę mięśnia sercowego chlorek potasu chroni serce przed zawałem. Ze względu na swoje właściwości – zdolność przewodzenia impulsów nerwowych – chlorek potasu jest bardzo często wykorzystywany w leczeniu szpitalnym. Stanowi czynnik podawany pacjentom w kroplówkach.

Suplementacja

Jak już wcześniej wspomnieliśmy po wprowadzeniu do organizmu chlorek potasu zachowuje się w ten sam sposób, co potas. Dlatego też jest częstym składnikiem suplementów diety. Suplementację chlorku potasu zaleca się przede wszystkim osobom prowadzącym bardzo aktywny tryb życia – sportowcom i kulturystom. Zalecenie to wynika przede wszystkim z narażenia mięśni osób bardzo aktywnych fizycznie na bardzo duży wysiłek, przy jednoczesnej możliwości odwodnienia organizmu.

Nie tylko osoby aktywne fizycznie powinny skonsultować potrzebę suplementacji chlorku potasu ze swoim lekarzem. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających chlorek potasu. Głównie są to tabletki i kapsułki. Ich przyjmowanie poleca się pacjentom borykającym się z niewydolnością nerek, pacjentom z zaburzeniem rytmu serca, a także osobom chorym na cukrzycę, u których występuje zagrożenie hipokaliemią.

Warto przy tym pamiętać, że suplementacja chlorku potasu nigdy nie powinna być prowadzona na własną rękę. Potrzebę suplementacji oraz niezbędną dla organizmu dawkę leku należy ustalić z lekarzem.

Inne zastosowania

Obok szeroko rozumianej branży farmaceutycznej i farmakologicznej chlorek potasu znajduje zastosowanie także w produkcji żywności – dodatek do żywności określany symbolem E508 – oraz w wielu procesach chemicznych.  


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Chlorek potasu występuje w opakowaniach:
500g – 1kg – 5kg – 25kg