Cudowny środek dietetyczny
– właściwości i zastosowanie gumy guar
Guma guar jest substancją pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją z nasion Cyamopsis Tetragonoloba – rośliny występującej głównie na terenie Indii i Pakistanu, a także Ameryki i Australii. Guma guar jest szeroko stosowanym w przemyśle spożywczym emulgatorem, zagęszczaczem i substancją stabilizującą. Jako dodatek spożywczy kryje się pod symbolem E412 i jest powszechnie uważana za substancję bezpieczną dla zdrowia, chociaż normy spożywania jej w pokarmach nie zostały ściśle określone.
Głównym składnikiem gumy guar jest galaktomannan. Ludzki układ pokarmowy nie jest w stanie strawić tej substancji, stąd jej spożycie nie dostarcza organizmowi żadnych kalorii. Niestrawiony galaktomannan opuszcza układ pokarmowy wraz z kałem. To właśnie „bezkaloryczności” galaktomannanu guma guar zawdzięcza swoją popularność jako środek dietetyczny i suplement diety dedykowany osobom chcących zgubić zbędne kilogramy. Jej właściwości są również wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Właściwości
Guma guar doskonale rozpuszcza się w wodzie umożliwiając wytwarzanie roztworów o bardzo dużej lepkości. Dlatego też jest uważana za jeden z najlepszych i najczęściej używanych zagęstników w przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się ją także do żelowania różnych substancji. Wpływ jaki guma guar wywiera na organizm można porównać do działania rozpuszczalnego błonnik pokarmowego – ma lekkie działanie przeczyszczające i wzmaga uczucie sytości.
Guma guar w przemyśle kosmetycznym
Wiemy już jak ważną rolę guma guar odgrywa w przemyśle spożywczym, w którym jako dodatek trafia do szeregu naprawdę różnorodnych produktów – od wyrobów cukierniczych i pieczywa, przez przetwory mięsne, aż po dodatki takie jak musztarda i majonez. Obce może nam być natomiast zastosowanie gumy guar w przemyśle kosmetycznym, który wykorzystuje przede wszystkim właściwości zagęszczające omawianej substancji. I tak, guma guar używana jest do produkcji szamponów, którym obok gęstości samego szamponu zapewnia także odpowiednią konsystencję piany. Podobną rolę pełni jako dodatek do kremów i past do zębów.
Guma guar w przemyśle farmaceutycznym
W przypadku różnorakich maści guma guar pełni tę samą funkcję, co w przypadku kremów drogeryjnych – gwarantuje ich odpowiednią konsystencję i zabezpiecza produkt przed rozwarstwianiem się na poszczególne składniki. Ale znaleźć ją możemy nie tylko w maściach. Do leków gumę guar dodaje się w celu podniesienia ich wytrzymałości lub spowolnienia procesu uwalniania się leku w organizmie. Spowalniając uwalnianie leku guma guar sprawia, że dane lekarstwo może działać znacznie dłużej, nawet cały dzień.
A kiedy gumy guar jest za dużo…
Jak już wspomnieliśmy guma guar jest uznawana za substancję bezpieczną dla zdrowia. Nie określono jednak norm jej dziennego spożycia, co może doprowadzić do pewnych nadużyć, szczególnie w przypadku osób stosujących gumę jako suplement diety ograniczający łaknienie. Badania dowodzą, iż spożywana w nadmiernych ilościach guma guar może być przyczyną dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, a co za tym idzie przyczyniać się do występowania nudności, biegunki oraz wzdęć.