Dwutlenek krzemu jest nieorganicznym związkiem chemicznym z grupy tlenków, w którym krzem występuje na IV stopniu utlenienia. Tradycyjnie przyjmuje postać ciała stałego o dużej twardości. Występuje powszechnie na Ziemi jako kwarc, który jest składnikiem różnego rodzaju skał, piasku oraz wielu minerałach. Dwutlenek krzemu może również występować w formie uwodnionej jako chalcedon i jego odmiany.

Krzemionka – jak często nazywany jest zwyczajowo dwutlenek krzemu – jest związkiem powszechnie wykorzystywanym w produkcji zapraw murarskich, betonu oraz szkła. O dziwo, wśród licznych aplikacji dwutlenku krzemu znalazły się również zastosowania spożywcze. Można go znaleźć w żywności wysoko przetworzonej oraz daniach instant, które chroni przed nadmiernym zlepianiem się i spienianiem. Na skalę przemysłową dodawany jest także do różnych produktów sypkich, w związku z czym można go znaleźć w ryżu, soli, mieszankach mlecznych oraz niektórych przyprawach. Do czego jeszcze jest wykorzystywany?

Krzemionka w kosmetyce

Dwutlenek krzemu stosowany w kosmetyce to krzemionka płomieniowa, która zawdzięcza swoją nazwę procesowi produkcji, który polega na spalaniu czterochlorku krzemu w piecach wodorowych. Metoda ta została opracowana i opatentowana przez firmę Degussa Corp., Piscayaway, NJ i całkowicie zrewolucjonizowała światowy rynek kosmetyczny. Do sprzedaży trafiła krzemionka płomieniowa dostępna pod nazwą handlową AEROSIL®. AEROSIL® to pirogeniczny dwutlenek krzemu charakteryzujący się bardzo drobną strukturą, na którą składają się cząstki pierwotne o kształcie sferycznym. Dla ludzkiego oka AEROSIL® przyjmuje postać puszystego białego proszku.

W postaci krzemionki płomieniowej dwutlenek krzemu znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle produktów do pielęgnacji ciała. Zawdzięcza je właściwościom, które odpowiadają za konsystencję produktu, takim jak:

  • możliwość powlekania cząstek warstwą silikonową, a w konsekwencji zmniejszenie ich siły łączenia się,
  • tworzenie trójwymiarowego żelu w płynach poprzez tworzenie wiązań hydrogenowych,
  • wchłanianie substancji znajdujących się na jego powierzchni.

To sprawia, że dwutlenek krzemu jest wykorzystywany jako adsorber, składnik produktów przeciwstarzeniowych, środek odpieniający oraz środek wysuszający (podobne zastosowanie krzemionki znamy już z przemysłu spożywczego). AEROSIL® dodaje się także do różnych wyrobów jako środek uzupełniający, stabilizator, substancja żelotwórcza, substancja odpowiadająca za otrzymanie odpowiedniej lepkości produktu oraz środek zwiększający odporność na wodę.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Dwutlenek krzemu występuję w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg