E202 kontra pleśń i drożdże
– właściwości i zastosowanie sorbinianu potasu

Sól potasowa kwasu sorbowego, znana również pod nieco krótszą nazwą sorbinian potasu to substancja przyjmująca postać białego krystalicznego proszku lub granulek, która nie ma ani smaku, ani zapachu. W przemyśle spożywczym sorbinian potasu jest wykorzystywany jako środek konserwujący. W składzie wielu produktów spożywczych widnieje pod tajemniczym symbolem E202. Czysty kwas sorbowy (E200) również wykorzystuje się w konserwowaniu produktów spożywczych, jednak ze względu na jego lekko cierpki smak i wyczuwalny zapach oraz słabą rozpuszczalność w wodzie i alkoholu producenci żywności zdecydowanie chętniej sięgają po sól potasową tegoż kwasu. Sól potasowa kwasu sorbowego poza brakiem smaku i zapachu charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie oraz rozpuszczalnikach organicznych.

Otrzymywanie

Sorbinian uzyskuje się w wyniku reakcji kwasu sorbowego z wodorotlenkiem potasu, przy czym sam kwas sorbowy można uzyskać z naturalnego źródła, jakim są owoce jarzębiny. Niestety pozyskiwanie kwasu sorbowego z owoców jarzębiny na skalę przemysłową jest nieopłacalne i do produkcji dodatku do żywności E202 wykorzystuje się syntezę chemiczną.

Zastosowanie

Sorbinian potasu jest odpowiedzialny przede wszystkim za hamowanie rozwoju pleśni i drożdży w żywności. Jego konserwujące działanie jest uzależnione do pH danego produktu – im niższe, tym wyższa aktywność związku. Sól potasowa kwasu sorbowego okazuje się najskuteczniejsza w przypadku produktów o pH do 4,4. Jednak jej użycie okazuje się opłacalne również w przypadku produktów charakteryzujących się wyższym pH aż do wartości równej 6. Jako pochodna nienasyconego kwasu tłuszczowego E202 może ulegać utlenianiu, dlatego w produktach łączy się go najczęściej z przeciwutleniaczami, których zadaniem jest zapobieganie zmiany jego właściwości.

Ze względu na swoje właściwości sorbininan potasu jest wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle spożywczym, ale również w przemyśle kosmetycznym.

Sól potasowa kwasu sorbowego w żywności

W przemyśle spożywczym sorbinian potasu jest wykorzystywany przede wszystkim do konserwowania produktów, takich jak sery, margaryny, jogurty, suszone i wędzone mięso, wypieki, napoje, a także alkohole. W przypadku alkoholi sól potasow kwasu sorbowego odpowiada za hamowanie tzw. „dzikiej fermentacji”. Zjawisko „dzikiej fermentacji” zachodzi w sytuacji, kiedy po rozlaniu wina do butelek drożdże nadal przetwarzają cukier do dwutlenki węgla i alkoholu. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku win słodkich i musujących, a także w przypadku mocnego cydru. Sorbininian potasu jest dodawany również do niektórych win stołowych, w przypadku których trudno jest uzyskać klarowność trunku bez zastosowania substancji wspomagających.

Sorbinian potasu w przemyśle kosmetycznym

Wraz z innymi konserwantami sorbinian potasu jest również wykorzystywany w farmaceutykach i kosmetykach, a także niektórych ziołowych suplementach diety. W branży kosmetycznej wykorzystuje się go przede wszystkim jako środek zapobiegający rozwojowi drobnoustrojów. Można go znaleźć w produktach przeznaczonych do makijażu twarzy i oczu, a także produktach do pielęgnacji skóry, preparatach do włosów i do kąpieli. To, co decyduje o popularności soli potasowej kwasu sorbowego w przemyśle kosmetycznym to fakt, iż produkty posiadające w swoim składzie ten związek nie wywołują podrażnień skóry, oczu ani błon śluzowych i mogą być bezpiecznie stosowane przez długi czas.