C6H5COONa, a więc benzoesan sodu to organiczny związek chemiczny będący solą sodową kwasu benzoesowego często stosowaną jako konserwant żywności. Benzoesan sodu jest bezwonnym, białym lub prawie białym proszkiem o lekko słodkim smaku. Może przyjmować postać proszku krystalicznego lub ziarnistego, jak również występować w postaci płatków. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami bakteriostatycznymi i fungistatycznymi, którym zawdzięcza karierę w przemyśle spożywczym. Stosowany w produktach spożywczych benzoesan sodu hamuje rozwój drożdży, pleśni, bakterii masłowych, octowych, a także – choć w mniejszym stopniu – bakterii mlekowych. W towarzystwie dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, soli kuchennej, cukru spożywczego oraz kwasu sorbowego substancja zwiększa swoją aktywność. Na potrzeby przemysłowe sól sodową kwasu benzoesowego produkuje się syntetycznie. W postaci anionu benzoesanowego substancja występuje głownie w jagodach, a także w niewielkich ilościach w żurawinie, grzybach, cynamonie, goździkach oraz wybranych produktach mlecznych. Co jeszcze warto wiedzieć o E211?

Sól sodowa kwasu benzoesowego charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami biologicznymi. W organizmie człowieka jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego. W wątrobie – gruczole trawiennym – tworzy kwas hipurowy, który w ciągu 12 godzin jest całkowicie wydalany z organizmu wraz z moczem. Badania pokazują, że do 97% kwasu hipurowego opuszcza organizm w ciągu 4 godzin od jego wytworzenia się w wątrobie.

Od dżemu do materiałów pirotechnicznych – zastosowanie soli sodowej kwasu benzoesowego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy benzoesan sodu jest szeroko stosowanym w przemyśle spożywczym środkiem do konserwacji żywności o symbolu E211. Stosuje się go m.in. w:

  • przetworach owocowych,
  • przetworach warzywnych,
  • konserwach rybnych, napojach gazowanych,
  • margarynie.

Można go znaleźć również na etykietach przecierów, dżemów, sków owocowych, sosów, marynat, majonezów, serów, a także wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W sumie łatwiej wymienić produkty spożywcze, w których benzoesanu sodu na pewno nie znajdziemy, niż te w których jest lub może być stosowany.

Przemysł spożywczy to nie jedyne miejsce, w którym korzysta się z właściwości soli sodowej kwasu benzoesowego. C6H5COONa ma działanie wykrztuśne i odkażające. W medycynie stosuje się go przy stanach zapalnych i rozstrzeniu oskrzeli, a także do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej pochodzenia bakteryjnego. Znajdziemy go również w płynach do przechowywania narzędzi chirurgicznych, ponieważ zapobiega ich korodowaniu. Jest składnikiem pomocniczym środków diagnostycznych oraz past do zębów. Ma też dosyć szerokie zastosowanie w pirotechnice amatorskiej i komercyjnej. Wykonuje się z niego mieszaninę świszczącą, a sama substancja dzięki zawartości sodu stanowi doskonały barwnik płomienia, który zyskuje żółte zabarwienie.przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Benzoesan sodu występuje w opakowaniach:
500g – 1kg – 3kg – 5kg