O formalnie słyszał praktycznie każdy. Większość z nas kojarzy tę nazwę w kontekście lekcji anatomii w prosektorium, gdzie preparaty anatomiczne przechowuje zanurzone w basenach wypełnionych niczym innym, jak właśnie formaliną. 

Formalina to określenie odnoszące się do nasyconego roztworu wodnego formaldehydu (aldehydu mrówkowego). Aldehyd mrówkowy nazywany również formaldehydem to organiczny związek chemiczny charakteryzujący się dobrą rozpuszczalnością w wodzie, silnym działaniem bakteriobójczym oraz działaniem denaturującym na białka.  Aldehyd mrówkowy jest konserwantem oraz środkiem odkażającym o szerokim spektrum zastosowań. W sprzedaży najczęściej spotykany jest w postaci 35-40% roztworu w wodzie, czyli omawianej formaliny. Formalina to bezbarwna ciecz o drażniącym ostrym zapachachu i smaku. Nasycony roztwór wodny formaldehydu jest silnie toksyczny i bakteriobójczy, ścina białka – zarówno strukturalne, jak i enzymatyczne.

Formalina jest łatwiejsza w stosowaniu niż czysty formaldehyd przede wszystkim ze względu na swoją postać. O ile roztwór ma postać cieczy, o tyle sam formaldehyd w warunkach normalnych występuje w postaci gazu. Formalina miesza się z etanolem, który służy do jej stabilizowania. W czystej postaci formalina wykazuje tendencje do polimeryzacji do trioksanu lub polioksymetylenu.

Zastosowanie najbardziej znanego preparatu do konserwacji i przechowywania materiału biologicznego i anatomicznego

Zastosowania formaliny są mnogie i bardzo zróżnicowane. Nasycony roztwór wodny formaldehydu jest wykorzystywany m.in.:

  • w różnych gałęziach przemysłu chemicznego,
  • przy produkcji tworzyw sztucznych,
  • przy produkcji gumy,
  • przy produkcji papieru.

W medycynie stężoną formalinę wykorzystuje się jako preparat do wypalania brodawek i cyst. W wodnym rozcieńczeniu (ok. 1-2%) stanowi środek antyseptyczny, odkażających i przeciwpotny. Kilkuprocentowe roztwory wodne formaliny stosuje się także w muzealnictwie i branży związanej z renowacją dzieł sztuki – doskonale sprawdzają się bowiem jako środki do konserwacji obrazów malowanych farbami zawierającymi substancje białkowe. W tradycyjnej fotografii roztwór wodny formaldehydu stosowano jako środek ścinający żelatynę, która była bazą emulsji fotograficznej.

Konserwacja i przechowywanie materiału biologicznego

Zastosowanie formaliny jako środka do konserwacji i przechowywania materiału biologicznego wymaga stosowania roztworów o odpowiednim stężeniu. W przypadku konserwacji preparatów biologicznych pochodzenia roślinnego stosuje się formalinę w stężeniu trzyprocentowym, w przypadku anatomicznych preparatów zwierzęcych wymagane jest silniejsze stężenie roztworu wodnego formaldehydu wynoszące pięć procent.



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Formalina występuje w opakowaniach:
250ml – 500ml – 1L – 5L – 25kg