Gliceryna roślinna – dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Gliceryna najczęściej występuje w postaci syropowatej cieczy. Jest tłusta w dotyku, praktycznie bezbarwna i bardzo higroskopijna (wykazuje dużą zdolność do wchłaniania wilgoci i wiązania się z wodą). Głównym źródłem gliceryny w przemyśle są tłuszcze, zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Dlatego zawsze warto się upewnić, czy gliceryna którą kupujemy pochodzi z hydrolizy tłuszczy roślinnych, czy też nie. A w jakim celu właściwie kupujemy glicerynę?

Gliceryna jest substancją niezwykle wszędobylską… Kobiety lubujące się w makijażach oraz produktach do pielęgnacji ciała z pewnością korzystają z jej dobroczynnych właściwości codziennie. Nie oznacza to wcale, że mężczyźni czy dzieci mają z nią ograniczony kontakt. Gliceryna jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz skórzanym. Wręcz trudno się na nią nie natknąć w codziennym życiu. A w domu? W domu często nie posiadamy czystej gliceryny, a to duża szkoda, bo wbrew pozorom może się okazać całkiem przydatna w wielu sytuacjach.

Gliceryna w pracach domowych
Jak już wspomnieliśmy z właściwości gliceryny możemy korzystać wykonując różne prace domowe, takie jak na przykład pranie.

Gliceryna to doskonała alternatywa dla płynów do płukania tkanin…

Planując pranie odzieży z wełny lub zamszu warto mieć pod ręką butelkę czystej gliceryny roślinnej. Dodanie jednej łyżki do wody, w której będziemy płukać ubrania sprawi, że będą one miękkie i delikatne. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku prania ręcznego, ale roztwór do płukania odzieży z gliceryną możemy wykorzystać robiąc pranie w pralce.

…i detergentów do mycia szyb

Wiosenne mycie okien to doskonała okazja, żeby przekonać się, jak fantastycznie gliceryna działa na szyby. Wystarczy tylko kilka kropel do wody, którą myjemy okna, żeby nasze szyby pięknie błyszczały i się nie brudziły. Właśnie tak! Gliceryna utrudnia osadzanie się brudu na szybach, dzięki czemu czystymi oknami możemy cieszyć się jeszcze dłużej.

Gliceryna doskonale radzi sobie z parą wodną…

Tę właściwość gliceryny możemy wykorzystać podczas czyszczenia luster, szczególnie w łazience. Po umyciu lustra wystarczy na nie nanieść kilka kropel roztworu i rozetrzeć szmatką. Tak „zaopiekowane” lustro nie zaparuje nawet podczas naprawdę gorącej kąpieli. Podobnie zadziała na nasze okulary korekcyjne. Jeśli nie posiadamy szkieł z dodatkową ochroną antifog możemy sobie taką sprawić przecierając okulary papierowym ręcznikiem nasączonym kilkoma kroplami czystej gliceryny.

…i kurzem

Gliceryna dodana do wody, w której płuczemy ściereczkę do kurzu ma podwójne działanie. Po pierwsze ułatwia usuwanie kurzu z czyszczonych powierzchni, po drugie przeciwdziała jego szybkiemu osiadaniu. To prawdziwy sprzymierzeniec w domowych porządkach.

Gliceryna przeciwdziała parceniu gumy

Przedmioty wykonane z gumy nie są wieczne. Z czasem guma starzeje się i zaczyna pękać lub się kruszyć. Regularne czyszczenie oraz impregnacja gumowych powierzchni przy użyciu gliceryny nie tylko poprawia ich estetykę, ale przedłuża ich żywotność. W ten sposób możemy „potraktować” kalosze, gumowe sandały, elementy wyposażenia wnętrza, a nawet dziecięce zabawki.