Jedna z trzech… – lecytyna słonecznikowa

Lecytyna jest mieszanką wielu związków o charakterze lipidowym. W jej składzie można znaleźć fosfolipidy, glikolipidy, węglowodany, trójglicerydy i oczywiście wodę. Lecytyna jest składnikiem praktycznie każdej komórki naszego organizmu, w związku z czym, kiedy organizm nie jest w stanie wytworzyć jej w odpowiedniej ilości należy ją dostarczyć z zewnątrz. Gdzie wówczas powinniśmy szukać lecytyny?

Występowanie

W postaci suplementu diety lecytynę z pewnością znajdziemy w aptece, gdzie możemy ją kupić bez recepty. Zanim jednak sięgniemy po tabletki warto sprawdzić, w jakich produktach spożywczych występuje. A jest ich całkiem sporo… Bogata w lecytynę jest soja. Na jej braki nie narzeka też rzepak. Możemy ją znaleźć w żółtkach jaj, wątrobie, pieczywie pełnoziarnistym i orzechach.

Trzy rodzaje lecytyny

Starając się być precyzyjnymi powinniśmy zauważyć, iż istnieją trzy rodzaje lecytyny – sojowa, słonecznikowa i rzepakowa. Lecytyna słonecznikowa jest szczególnie bogata w fosfatydyloinozytol oraz fosfatydyloetanolaminę. Stanowi bardzo dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jej spożycie w sposób szczególny poleca się w stanach zwiększonego obciążenia fizycznego i psychicznego. Lecytyna rzepakowa jest natomiast bogata w kwasy omega-3, co odróżnia ją od lecytyny słonecznikowej i sojowej, w której znajdziemy przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-6.

Zastosowanie

Lecytyna pobudza układ nerwowy, a co za tym idzie poprawia koncentrację i wspiera procesy pamięciowe, dlatego jej suplementację często poleca się osobom pracującym umysłowo. Z tego samego powodu powinna się również znaleźć w diecie osób starszych, u których zaczęły się pojawiać problemy z pamięcią, koncentracją i przyswajaniem informacji. Lecytyna jest odpowiedzialna za budowę komórek i tkanek w mózgu. Jej regularne stosowanie poprawia nie tylko procesy myślowe i poznawcze, ale niweluje skutki uboczne depresji. Ten wyjątkowy związek ogrywa również bardzo ważną rolę w procesie trawienia tłuszczów. Dzięki niej nie odkładają się one w nieodpowiednich miejscach. Jej prawidłowemu poziomowi w organizmie zawdzięczamy brak kamieni żółciowych oraz zabezpieczenie wątroby przed marskością.

Czy lecytynę należy suplementować bez względu na dietę?

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje około 6 gram lecytyny na dobę, choć zalecana codzienna dawka wynosi co najmniej od 2 do 2,5 grama. Suplementacja lecytyny jest konieczna w okresach wzmożonej aktywności fizycznej i umysłowej, gdyż wówczas trudno zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na lecytynę wyłącznie za pośrednictwem diety. Nie oznacza to jednak, iż lecytynę należy suplementować stale. Może się bowiem okazać, iż w okresach standardowej aktywności przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej diety jej dodatkowa suplementacja nie będzie konieczna.