Kalium hypermanganicum to nieorganiczny związek chemiczny znany powszechnie pod nazwą nadmanganianu potasu. Nadmanganian potasu stanowi sól potasową kwasu nadmanganowego, substancję należącą do gruby substancji antyseptycznych. Środek występuje najczęściej w postaci roztworu o stężeniu od 0,5 do 4% i jako taki stosowany jest do celów medycznych.

Właściwości

Kalium hypermanganicum występuje w postaci gotowych do użycia roztworów lub fioletowych kryształków do rozpuszczania w wodzie. Znany i ceniony jest ze względu na swoje właściwości. To środek:

  • bakteriobójczy,
  • grzybobójczy,
  • ściągający,
  • przeciwwirusowy,
  • przeciwpierwotniakowy,
  • dezynfekujący.

Substancja przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego, przede wszystkim jako środek odkażający na rany i oparzenia. Odpowiednio rozcieńczony nadmanganian potasu może być również stosowany do płukania jamy ustnej, a nawet kąpieli. Kąpiele w nadmanganianie potasu poleca się osobom borykającym się z problemami skórnymi. Wspomaga leczenie grzybicy, łuszczycy, łojotoku oraz nadmiernej potliwości. Jest również zalecany osobom skarżącym się na nadmierne przetłuszczanie się włosów. Dawnej środek ten był również powszechnie wykorzystywany do pielęgnacji małych dzieci. Dodawano go do kąpieli zamiast płynu, bo przyspieszał gojenie się potówek oraz innych zmian skórnych wieku niemowlęcego. Nadmanganian potasu jest substancją silnie barwiącą – roztwory o wysokim stężeniu nadmanganianu potasu pozostawiają na skórze ciemnofioletowy film, który wielu dorosłych pamięta ze swojego dzieciństwa – dlatego do kąpieli należy dodać bardzo niewielką ilość tego środka. Także w celach leczniczych w przypadku chorób i alergii skórnych zaleca się stosowanie niskoprocentowych roztworów kalium hypermanganicum. Pomagają one m.in. wyciszyć trądzik, jak również wyleczyć trudno gojące się, sączące się rany, pęcherze i wysypki.

Dlaczego dzieci już nie biegają z fioletowymi kolanami?

Rozwój rynku farmaceutyków, przede wszystkim w zakresie mniej inwazyjnych substancji antyseptycznych sprawił, że w przypadku mniej poważnych ran czy oparzeń rzadko kiedy sięgamy po roztwór nadmanganianu potasu. Niemnie jednak, jest on wciąż obecny w wielu domowych apteczkach, a stosowany w niewielkim natężeniu (roztwór w kolorze różowym) nie pozostawia śladu na skórze.

Przeciwskazania

Szerokie spektrum leczniczych właściwości roztworów nadmanganianu potasu nie są dla każdego. Przeciwskazaniem do terapeutycznego stosowania kalium hypermanganicum jest nadwrażliwość na preparat, ciąża oraz okres laktacji. Preparatu nie powinny też stosować osoby chore na cukrzycę i chorzy cierpiący na tzw. zespół stopy cukrzycowej.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Kalium hypermanganicum / Nadmanganian potasu
występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg