Kiedy olej kokosowy spotyka rywala…
– kosmetyczne właściwości masła kakaowego

Kiedy szukamy naturalnego kosmetyku o doskonałych właściwościach nawilżających i odżywiających skórę, włosy i paznokcie pierwszy na myśl przychodzi nam tłoczony na zimno olej kokosowy. Tymczasem na rynku można znaleźć gros innych substancji pochodzenia roślinnego o zbliżonych, a nierzadko nawet bogatszych właściwościach. Jedną z takich substancji jest masło kakaowe.

Masło kakaowe to tłuszcz pozyskiwany z nasion dojrzałych owoców kakaowca – tych samych, które wykorzystuje się do wyrobu kakao. Olej kakaowy, w przeciwieństwie do kokosowego jest tłoczony na ciepło. Najpierw oddzielone od owoców nasiona poddaje się procesom fermentacji, suszenia i prażenia, a następnie się je mieli. Po ich zmieleniu powstaje gęsta ciemna masa, z której wytłacza się masło kakaowe. Reszta masy jest wykorzystywana do produkcji kakao w proszku.

Środek płatniczy, cenny jak złoto…
Niezwykłe właściwości nasion kakaowca były znane już cywilizacjom prekolumbijskim. Parzono z nich napoje o właściwościach energetycznych, wykorzystywano jako środek płatniczy… Współcześnie masło kakaowe jest surowcem, który znajduje zastosowanie w kosmetyce, przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej zawartości magnezu oraz antyoksydantów. To właśnie wysoka zawartość przeciwutleniaczy (antyoksydantów) sprawia, że masło kakaowe jest bardzo trwałe i można je przechowywać przez długi czas bez obaw o to, że zjełczeje. Warunkiem przedłużonej trwałości jest oczywiście odpowiedni sposób przechowywania masła, które należy trzymać w lodówce w ciemnym i szczelnie zamkniętym pojemniku.

Masło kakaowe w domowym SPA
Czystego masła kakaowego nie spotkamy w gabinecie kosmetycznym, ale bez obaw możemy korzystać z jego dobroczynnych właściwości w domowym SPA. W temperaturze pokojowej masło występuje w postaci stałej i charakteryzuje się bardzo twardą konsystencją. Jednak zbliżona do temperatury ludzkiego ciała temperatura topnienia sprawia, że można je z łatwością rozprowadzić na skórze czy wmasować we włosy – masło rozpuści się pod wpływem ciepła naszych rąk i doskonale wchłonie w smarowaną okolicę przekazując skórze i włosom wszystko, co najlepsze… – witaminy i mikroelementy.

Masło kakaowe jest bogatym źródłem aktywnych substancji biologicznych – alkaloidów i polifenoli – które niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. Zawarte w nim przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia się skóry i przyspieszają jej regenerację, dzięki czemu regularne stosowanie masła pozwala wygładzić zmarszczki i zmniejszyć widoczność blizn, a nawet rozstępów. Substancja jest praktycznie w 100% biozgodna ze skórą, dzięki czemu z jej dobroczynnych właściwości mogą korzystać kobiety ciężarne, a także alergicy oraz dzieci cierpiące na choroby skórne.

Dodatkową zaletą masła jest naturalny filtr UV… Stosowane podczas opalania masło kakaowe wpływa na koloryt skóry, jednocześnie dbając o jej nawilżenie. Natomiast aplikowane po opalaniu przyspiesza regenerację skóry i niweluje ewentualne podrażnienia. Regularne stosowanie masła kakaowego pomaga także pozbyć się nieestetycznych przebarwień na skórze, zwalczyć problem spierzchniętych warg i rogowaciejącego naskórka na łokciach i stopach.

Masło kakaowe to balsam „all in one”, którego regularne stosowanie pozwala nie tylko poprawić kondycję skóry, ale również domowego budżetu. Zamiast zaopatrywać się w dziesiątki produktów kosmetycznych o różnych właściwościach, wystarczy kupić jeden o uniwersalnym zastosowaniu i sprawdzonej skuteczności.