Kwasem acetylosalicylowym (ASA) określa się pochodną kwasu salicylowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwagregacyjnym. Nic więc dziwnego w tym, że kwas acetylosalicylowy jest składnikiem większości leków na przeziębienia, a także środków przeciwbólowych. Ale to nie wszystko. Kwas acetylosalicylowy może zapobiec atakowi serca i uchronić nas przed udarem mózgu. Jak to możliwe?

Działanie przeciwdegradacyjne

Płytki krwi potrafią skupiać się w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia naczynia krwionośnego, np. w wyniku skaleczenia. To wywołuje miejscowy skurcz naczynia, w wyniku czego krwawienie się zmniejsza. Płytki krwi tworzą skrzep, który zatyka ranę, dzięki czemu ta przestaje krwawić, a z czasem się goi. Podobne skrzepy płytki krwi mogą tworzyć wewnątrz tętnic i żył. Wówczas skrzepy bynajmniej nie działają na naszą korzyść – jeśli w wyniku np. pęknięcia dojrzałej blaszki miażdżycowej dojdzie do zablokowania tętnicy wieńcowej, już w kilka godzin później skrzep spowoduje martwicę komórek mięśnia sercowego potocznie nazywaną zawałem. Właśnie takiej sytuacji pozwala uniknąć kwas acetylosalicylowy.

Kwas acetylosalicylowy hamuje aktywność enzymu nazywanego cyklooksygenazą, który odpowiada za wytwarzanie tromboksanu odpowiadającego z kolei za zlepianie się płytek krwi. Jednocześnie kwas acetylosalicylowy reguluje intensywność wytwarzania prostacykliny, która jest substancją przeciwstawną do tomboksanów i zapobiega przyklejaniu się płytek do ścian naczyń. A to jeszcze nie wszystko…

Kwas acetylosalicylowy ma działanie przeciwmiażdżycowe. Zlepione płytki utrudniają przepływ krwi. To prowadzi do niedotlenienia wszystkich narządów, w szczególności serca. Regularne przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy spowalnia ten proces. To dlatego kwas acetylosalicylowy jest obecnie powszechnie stosowany w profilaktyce chorób układu krążenia.

Kiedy warto sięgnąć po kwas acetylosalicylowy?

Preparaty z kwasem acetylosalicylowym stosuje się w leczeniu objawowym dolegliwości bólowych o małym i średnim natężeniu. Można z nich korzystać w przypadku bólów głowy, bólów zęba, a także bólów mięśniowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy kwas acetylosalicylowy jest częstym składnikiem leków i preparatów na przeziębienia i grypę. Również w tych stanach sprawdza się przede wszystkim jako lek walczący z dolegliwościami bólowymi, a także gorączką. Regularne przyjmowanie preparatów z ASA zaleca się osobom z zaawansowaną miażdżycą i chorobą wieńcową. Zawałowcom kwas acetylosalicylowy podaje się profilaktycznie, gdyż zmniejsza ryzyko kolejnego zawału, w szczególności podczas pierwszych 30 dni po zawale. ASA pomaga także pacjentom cierpiącym na zarostową miażdżycę tętnic obwodowych.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Kwas acetylosalicylowy występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg