Kwas fosforowy, znany również pod pseudonimem artystycznym E338 jest nieorganicznym związkiem chemicznym, kwasem tlenowym zawierającym trzy grupy hydroksylowe. Nazwa systematyczna związku to kwas fosforowy (V). Oznacza to, że fosfor występuje to na V stopniu utlenienia i tworzy pięć wiązań chemicznych, co odróżnia go od kwasu fosforowego (III), który nazywany jest także kwasem fosfonowym lub kwasem fosforawym i stanowi zupełnie inny związek chemiczny niż ten omawiany w poniższym artykule.

Kwas fosforowy (V)

Czysty kwas fosforowy przyjmuje postać krystalicznego, bezbarwnego ciała stałego, które jest całkowicie pozbawione zapachu. Charakteryzuje się za to bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie. I w takiej postaci jest też często oferowany w sprzedaży. Stężony kwas fosforowy jest żrący, dlatego sprzedawany jako ciało stałe wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo często w handlu możemy spotkać się z kwasem fosforowym sprzedawanym w postaci 85% roztworu wodnego. Niezależnie od tego, czy pracujemy z ciałem stałym czy roztworem wodnym konieczne jest zachowanie środków bezpieczeństwa w postaci rękawic, okularów i odzieży ochronnej.

Kwas fosforowy charakteryzuje się właściwościami higroskopijnymi. Oznacza to, że ma on zdolność pochłaniania wody z otoczenia. W kontakcie z metalami powoduje ich korozję. Z drugiej strony kwas fosforowy jest powszechnie znany ze swoich właściwości odrdzewiających. Ma jednak również inne zastosowania. To bardzo częsty dodatek spożywczy wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości i sekwestrant. O jego obecności w danym produkcie spożywczym – najczęściej można go spotkać w napojach gazowanych – świadczy symbol E338 na etykiecie produktu.

Zastosowania

Kwas fosforowy znajduje szerokie spektrum zastosowań, dlatego też niezbędne jest jego otrzymywanie na skalę przemysłową. Można go otrzymywać dwiema metodami – morką i termiczną. W metodzie mokrej prowadzi się reakcję między kwasem siarkowym (VI), a skałami naturalnie zawierającymi fosfor. W metodzie termicznej wykorzystuje się reakcje zachodzące podczas spalania czystego fosforu w tlenie.

Kwas fosforowy odgrywa istotną rolę w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. To ważny składnik nawozów sztucznych. To także związek często wykorzystywany w stomatologii i ortodoncji. Roztwór na bazie kwasu fosforowego jest wykorzystywany do czyszczenia powierzchni zębów przed umieszczeniem na nich wypełnień dentystycznych. Jako bufor pH kwas fosforowy jest częstym składnikiem wyrobów farmaceutycznych.

Kwas fosforowy i napoje typu cola

Kwas fosforowy to znany odrdzewiacz, a jednocześnie składnik wielu słodkich napojów gazowanych typu cola. W praktyce oznacza to, że napoje te możemy z sukcesami wykorzystywać do rozpuszczania rdzy na śrubach, gwoździach i innych elementach metalowych. Z drugiej strony kwas fosforowy zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii, co czyni go doskonałym konserwantem, który trafia do dżemów, marmolad i konfitur.



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Kwas fosforowy występuje w opakowaniach:
500g – 1kg – 5kg – 25kg