Lapex odkamieniacz
– Twój sprzymierzeniec w walce z kamieniem kotłowym
Lapex to profesjonalny odkamieniacz przeznaczony do usuwania kamienia kotłowego z elementów instalacji centralnego ogrzewania i innych. Ze względu na wysoką skuteczność Lapex jest jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych przez instalatorów środków odkamieniających. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku przedmiotów metalowych, jak i emaliowanych oraz szklanych. Przy pomocy tego środka bez trudu usuniemy kamień kotłowy także z tworzyw sztucznych – Lapex jest obojętny dla ich struktury, w związku z czym nie wpływa negatywnie na trwałość odkamienianych przedmiotów.
W jakich sytuacjach sięgać po Lapex? Jak przygotować roztwór do odkamieniania? Czy roztwór jest bezpieczny w rękach niedoświadczonych użytkowników? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących walki z kamieniem kotłowym znajdziesz w poniższym artykule.
Kamień kotłowy – skąd się bierze?
Choć nazwa może sugerować, iż jest to problem dotykający przede wszystkim kotły z kamieniem kotłowym możemy się spotkać wszędzie tam, gdzie woda jest gotowana lub podgrzewana lub też występuje gorąca para wodna. Kamień kotłowy to osad kamienny, który powstaje w wyniku termicznego rozkładu zawartych w wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu. Im twardsza jest woda, tym szybciej i obficiej wytraca się kamień, który osadza się na ściankach urządzeń, naczyń i zbiorników wpływając na dalszą ich pracę, a nierzadko wręcz ją uniemożliwiając. Co ciekawe kamienny osad, który możemy zaobserwować na ściankach naszego czajnika to także przykład kamienia kotłowego.
Szczególnie narażone na osadzanie się kamienia kotłowego są stare rury stalowe, które kiedyś wykonywano ze stali czarnej. Ze względu na gładkość powierzchni oraz właściwości chemiczne materiału elementy z miedzi oraz tworzyw sztucznych są bardziej odporne, ale z czasem również na nich osadza się kamień, zwłaszcza jeśli w instalacji/urządzeniu wykorzystywana jest nieuzdatniania woda.
Jak skutecznie usunąć kamień kotłowy?
Teoretycznie kamień kotłowy można usuwać mechanicznie. Jednak jest to proces bardzo mozolny i obarczony ryzykiem uszkodzenia czyszczonych powierzchni, które – jeśli zostaną porysowane – staną się jeszcze bardziej podatne na osadzanie się kamienia. Dlatego lepiej skorzystać z metod chemicznych.
Substancją wykorzystywaną niegdyś do walki z kamieniem kotłowym był ocet. Stosowano go powszechnie do czyszczenia pieców c.o. oraz innych elementów hydraulicznych. Dzisiaj jego miejsce zajmują profesjonalne odkamieniacze. Jednym z nich jest Lapex. Lapex szybko i skutecznie usuwa kamień z przedmiotów, jednocześnie nie rysując ich powierzchni, a przygotowanie roztworu odkamieniającego jest bardzo proste. Jedną objętość środka wystarczy wymieszać z trzema objętościami wody, a powstały w ten sposób roztwór wlać do czyszczonego przedmiotu bądź naczynia, w którym zgromadziliśmy przedmioty wymagające odkamienienia.
Odkamienianie Lapexem
Odkamienianie to proces polegający na roztwarzaniu się kamienia kotłowego. Towarzyszy temu intensywne wydzielanie się dwutlenku węgla, co powoduje burzenie się roztworu odkamieniacza. Roztwór odkamieniający przygotowany na bazie Lapexu ma kolor żółty, jeśli zaobserwujemy zmianę koloru roztworu na purpurowy oznacza to, iż środek odkamieniający w roztworze się zużył i należy go zastąpić świeżym. W tym celu nie powinniśmy dolewać Lapexu do starego roztworu, ale przygotować nowy z zachowaniem proporcji 1:3. W celu przyspieszenia procesu odkamieniania roztwór możemy podgrzać. Po odkamienieniu wszystkie czyszczone naczynia oraz elementy należy starannie wypłukać wodą.