Guma karobowa to naturalny polisacharyd (cukier złożony), który otrzymuje się z nasion szarańczyna strąkowego – rośliny nazywanej drzewem świętojańskim, stąd też nazwa zwyczajowa wielocukru określanego mianem mączki chleba świętojańskiego. Szarańczyn strączkowy to wiecznie zielone drzewo, które rośnie przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego, rzadziej na terenie Indii i Australii.

Guma karbowa występuje postaci białego lub żółtobiałego proszku o charakterystycznym słodkawym smaku i zapachu przywodzącym na myśl czekoladę. To popularny zamiennik kakao. Spożywa się go jako napój (szczególnie popularny wśród osób uczulonych na czekoladę) i dodaje do domowych wypieków. Karob (mączka chleba świętojańskiego) występuje nie tylko w postaci rozpuszczalnego w wodzie lub mleku proszku, ale również pod postacią melasy. Melasa to produkt uboczny powstający w procesie rafinacji cukru. Jest gęstym, brązowym syropem o słodkim smaku. Największą popularnością cieszy się melasa trzcinowa, ale na brak popularności nie może również narzekać melasa buraczana, winogronowa i ta powstająca z mączki chleba świętojańskiego, a więc karobu.

E410

Zmielone na proszek nasiona szarańczyna strąkowego zyskały bardzo dużą popularność w przemyśle spożywczym, gdzie guma karbowa jest wykorzystywana jako stabilizator, emulgator oraz substancja zgęszczająca. Ów dodatek do żywności możemy znaleźć w wyrobach cukierniczych oraz innych słodkich produktach spożywczych. Świadczący o jego obecności w składzie danego produktu symbol „E410” znajdziemy na opakowaniach polew do ciast, lukrów, lodów, mleka modyfikowanego dla niemowląt, suszonych warzyw i owoców, dżemów, galaretek i marmolad. Guma karbowa to także częsty dodatek do bardziej egzotycznych potraw, takich jak jadalne kasztany w zalewie oraz słodzony przecier z kasztanów. Co ciekawe mączkę chleba świętojańskiego dodaje się także do fermentowanych produktów śmietanowych oraz ich substytutów, które zawierają żywe kultury bakterii.

Naturalne właściwości

Polisacharyd otrzymywany przez mielenie nasion owoców drzewa świętojańskiego jest substancją w 100% naturalną. To sprawia, że guma karobowa jest powszechnie uważana za środek bezpieczny dla zdrowia. W konsekwencji powyższego jak dotąd nie sformułowano żadnych przeciwskazań dotyczących jej spożywania i dodawania do żywności, jak również nie określono dziennego limitu spożycia tej substancji.

Badania wykazały, że guma karbowa nie wywołuje żadnych groźnych skutków ubocznych, a jej nadmierne spożywanie może jedynie powodować wzdęcia.

Inne zastosowania

Karob w postaci sproszkowanej wykorzystuje się podczas produkcji suplementów diety oraz niektórych leków. Znajdziemy go w składzie wybranych środków wspomagających odchudzanie oraz syropów. W tych ostatnich może służyć jako zagęstnik oraz dodatek poprawiający smak leku.

Guma karobowa dodawana jest także do karmy dla zwierząt. Ze względu na swoje właściwości żelujące i zagęszczające to również częsty składnik klejów i detergentów.przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Guma karobowa występuję w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg