Mocznik to organiczny związek chemiczny, o którym możemy przeczytać m.in. w Podręcznym słowniku chemicznym pod redakcją Romualda Hassa, Janusza Mrzigoda i Janusza Nowakowskiego. To końcowy produkt przemiany białek oraz innych związków azotowych, do której dochodzi w organizmach zwierząt ureotelicznych. Związek wydalany jest przez te zwierzęta w raz z moczem, a w niewielkich ilościach również z potem.

Do celów przemysłowych, m.in. do zastosowań kosmetycznych mocznik otrzymuje się jednak syntetycznie. Pierwszy raz związek ten został otrzymany przez niemieckiego chemika Friedricha Wöhlera w 1828 roku. Był to jednocześnie pierwszy przypadek otrzymania związku organicznego z całkowicie nieorganicznych substratów, do czego doszło w wyniku ogrzewania cyjanianu amonu. Obecnie mocznik otrzymywany jest w bezpośredniej reakcji dwutlenku węgla z amoniakiem.

Właściwości

Mocznik jest związkiem tworzącym bezbarwne i bezzapachowe kryształy. Tworzą one długie igły, które topnieją w temperaturze około ok. 133 °. Przy dalszym ogrzewaniu mocznik ulega rozkładowi, co uniemożliwia doprowadzenie substancji do temperatury wrzenia. Związek przejawia właściwości higroskopijne (wchłanianie wilgoci), a zarazem łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ogrzewany, w wyniku kondensacji tworzy biuret (organiczny związek chemiczny).

Diamid kwasu węglowego, dla przyjaciół karbamid

Choć na drogeryjnych półkach nierzadko możemy natknąć się na preparaty podologiczne z mocznikiem, nazwa mocznik to określenie potoczne. Dla chemików oraz osób reprezentujących branżę kosmetyczną mocznik to diamid kwasu węglowego, inaczej nazywany również karbamidem. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż nie na wszystkich etykietach kosmetyków zawierających mocznik znajdziemy tę samą nazwę substancji. W kosmetologii występuje ona bowiem pod różnymi nazwami, wśród których najczęściej stosuje się: carbamide, carbamide resin, carbamimidic acid, carbonyl diamide, carbonyldiamine, isourea, 75 urea, pseudourea, ureaphil, ureophil, urevert.

Jak już wspomnieliśmy karbamid wykorzystywany w kosmetykach i produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała jest pozyskiwany syntetycznie. Swoją popularność w branży kosmetycznej zawdzięcza właściwościom nawilżającym oraz umiejętności zatrzymywania wody w naskórku. Przy tym działanie preparatów zawierających mocznik i wskazania od ich stosowania mogą się różnić w zależności od poziomu stężenia substancji w kosmetyku.

Stężenie mocznika a działanie preparatu

% Właściwości
2 pobudzenie procesów regeneracji naskórka
od 3 do 10 nawilżenie i zmiękczenie naskórka
10 działanie przeciwbakteryjne (m.in. toniki do skóry trądzikowej)
od 10 do 30 zmiękczenie skóry i zwiększanie jej przepuszczalności w celu podniesienia wchłaniania kosmetyków/leków w głębokich warstwach skóry
od 30 do 40 złuszczanie skóry
od 40 do 50 i więcej silne złuszczanie skóry, preparaty z takim stężeniem mocznika dostępne są wyłącznie na receptę



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Mocznik występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 25kg