Sól kuchenna, jakiej dotąd nie znałeś…

Chlorek sodu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy chlorków. W przyrodzie występuje m.in. jako halit – minerał tworzący pokłady soli kamiennej. Rozpuszczony znajduje się w wodzie morskiej oraz wodach mineralnych. Jest również obecny w płynach pozakomórkowych organizmów żywych. Chlorek sodu stanowi podstawowy składnik soli kuchennej, soli warzonej i soli drogowej. Dzisiaj skupimy się na tej pierwszej – soli kuchennej.

Sól kuchenna

Sól kuchenna to praktycznie czysty chlorek sodu. W sprzedaży dostępna jest na ogół w postaci nieoczyszczonej soli kamiennej oraz oczyszczonej soli warzonej. Jest popularną przyprawą i stosowanym od stuleci konserwantem. Do czego jeszcze można ją wykorzystać?!

#1. Ostrzałka do noży?

Oczywiście samym roztworem soli kuchennej noży nie naostrzymy, jeśli jednak włożymy je na około 30 minut do słabego roztworu soli kuchennej zdecydowanie ułatwi to proces ostrzenia.

#2. Środek przeciwko wilgoci?

Sól kuchenna doskonale pochłania wilgoć. To dlatego do solniczek często dodaje się kilka ziaren ryżu, żeby sól się nie zbryliła. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których to samą sól można wykorzystać jako środek pochłaniający wilgoć.

#3. Domowy preparat do czyszczenia żelazka

W sklepach dostępne są „cudowne” sztyfty do czyszczenia przypalonej stopy żelazka. Tymczasem środek, który działa równie skutecznie zdecydowana większość nas ma w domu. Wystarczy, że na kartkę papieru lub gazetę wysypiemy sól kuchenną, a następnie „przeprasujemy” ją gorącym żelazkiem. Przywarta do jego stopy spalenizna zniknie.

#4. Wybielacz do firan

Nieskazitelną biel firan możesz powierzyć drogim detergentom lub osolonej wodzie. Jeśli chcesz, żeby Twoje firanki pięknie się prezentowały wystarczy po praniu zanurzyć je na kilka minut w osolonej wodzie. Efekt gwarantowany!

#5. Utrwalacz do kolorów

Denerwuje Cię, ze kolory po praniu szybko płowieją? Możesz temu zapobiec dodając do proszku do prania sól kuchenną.

#6. Pochłaniacz brzydkich zapachów?

Znowu zapomniałaś włożyć rękawiczek zanim sięgnęłaś po detergenty, a teraz ich zapach czujesz na dłoniach? Możesz się go pozbyć serwując sobie peeling z soli gruboziarnistej. Sól gruboziarnista skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Podobny efekt możemy uzyskać czyszcząc nią garnki i patelnie.

#7. Odplamiacz?

Pranie białych koszul potrafi spędzić sen z powiek, szczególnie kiedy brud na dobre rozgościł się na kołnierzyku i mankietach. Sposobem na wywabienie wtartego brudu i potu jest roztwór z 3 łyczek amoniaku i pół łyżeczki soli.

#8. Odświeżacz do dywanów

Masz wrażenie, że twój dywan zaczął nieprzyjemnie pachnieć? Kiedy domownicy pójdą spać posyp go solidną warstwą soli. Rano wystarczy, że zmieciesz sól miotełką, a dywan dokładnie odkurzysz. Nieprzyjemny zapach zniknie.

#9. Sposób na zimne stopy

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się spać pod namiotem, z pewnością słyszałeś o sposobie na ciepły śpiwór – przed snem w nogi śpiwora wkłada się termofor z gorącą wodą. Jeśli zapowiada się naprawdę zimna noc, warto wsypać do środka trochę soli kuchennej. Dzięki tej prostej sztuczce woda w termoforze będzie ciepła znacznie dłużej.