W Wikipedii możemy przeczytać, że kwas sorbowy to organiczny związek chemiczny należący do grupy nienasyconych kwasów karboksylowych. Po raz pierwszy związek został uzyskany poprzez ekstrakcję z owoców jarzębiny, którym zawdzięcza swoją nazwę. Rosnące zastosowania kwasu sorbowego, a wraz z nimi rosnący popyt na ten związek chemiczny doprowadziły do sytuacji, w której kwas srobowy zaczęto uzyskiwać syntetycznie. Jakie są właściwości kwasu sorbowego? Gdzie się go stosuje? Czy jest zdrowy? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Właściwości

Kwas sorbowy wykazuje właściwości pleśniobójcze, drożdżobójcze i grzybobójcze. To im zawdzięcza karierę pod pseudonimem E200 – dodatku do żywności o właściwościach konserwujących, który podobną rolę pełni również w składzie wyrobów kosmetycznych. Choć można go znaleźć na liście najbardziej szkodliwych dodatków do żywności (źródło: B.Statham, E 13 Tabele dodatków i składników chemicznych), to przyjmuje się, że jest on bezpieczny dla zdrowia, a wyłącznie u osób nadwrażliwych może wywołać reakcję alergiczną. Właściwości kwasu sorbowego odkryto w latach 40. XX wieku i od tego czasu można go znaleźć w rozmaitych produktach spożywczych.

E200 w żywności

Kwas sorbowy jest najpowszechniej używany w serach i winach, ale to nie jedyne produkty, na etykietach których możemy znaleźć E200. Do wyrobów spożywczych prawie zawsze zawierających ten konserwant zalicza się m.in.:

  • fermentowane napoje mleczne, takie jak jogurty, kefiry i maślanki,
  • sery poduszkowe i sery pleśniowe,
  • sosy sałatkowe,
  • koncentraty zup,
  • mrożone ciasta i mrożone pizze,
  • sałatki owocowe, owoce kandyzowane, przeciery owocowe, dżemy,
  • słodycze,
  • margaryny,
  • napoje bezalkoholowe.

Kontrowersje wokół szkodliwości kwasu sorbowego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy kwas sorbowy znalazł się na liście najbardziej szkodliwych dodatków do żywności. Dla wielu osób znających proces metabolizmu kwasu sorbowego w ludzkim organizmie zaliczenie E200 w poczet najbardziej szkodliwych dodatków spożywczych jest nie do końca zrozumiałe. Dlaczego? Jak każdy kwas tłuszczowy w organizmie człowieka kwas sorbowy ulega beta-oksydacji. W procesach metabolicznych jest przekształcany do dwutlenku węgla i wody, a więc nieszkodliwych i łatwych do wydalenia substancji. Nie potwierdzono rakotwórczych właściwości kwasu sorbowego, nie jest on również toksyczny. Badania wykazały, że jako konserwant stosowany w żywności nie ma wpływu ani na płodność, ani na rozwój płodu. Jego szkodliwości można zatem upatrywać się wyłącznie w działaniu alergicznym. Wykazano bowiem, że kwas sorbowy może – nie musi – wywoływać reakcje podobne do reakcji alergicznych. Z tego powodu powinny go unikać osoby szczególnie wrażliwe , a także borykające się z innymi alergiami kobiety w ciąży.

Bezpieczna dzienna dawka kwasu sorbowego to 25mg na każdy kilogram masy ciała.



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Kwas sorbowy występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 25kg