Olej parafinowy w medycynie niekonwencjonalnej

Olej parafinowy – jak wskazuje jego nazwa – stanowi ciekłą postać parafiny. Otrzymuje się go w wyniku destylacji ropy naftowej. Charakteryzuje się brakiem koloru, zapachu i smaku. Z chemicznego punktu widzenia stanowi mieszaninę alkanów, które nie mieszają się z wodą i etanolem, ale rozpuszczają w terpentynie i eterze.

Zastosowanie

Olej parafinowy jest surowcem powszechnie stosowanym w przemyśle farmaceutycznym i kosmetyce, a nawet w przemyśle spożywczym. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje właściwości oleju parafinowego do produkcji maści ochronnych, w kosmetyce ta sama substancja jest częstym składnikiem kremów, balsamów i mleczek do ciała, co zawdzięcza dobroczynnemu wpływowi na skórę – zmiękcza ją i wygładza, jednocześnie zapobiegając jej nadmiernemu przesuszaniu. Przemysł spożywczy wykorzystuje właściwości oleju podczas konserwacji serów. Na co dzień czysty olej parafinowy jest wykorzystywany w salonach kosmetycznych i SPA. Stanowi popularną bazę dla zabiegów regeneracyjnych i nawilżających na dłonie i stopy.

Domowe SPA z olejem parafinowym

W aptece lub dobrej drogerii możemy znaleźć specjalnie opracowane oleje parafinowe kosmetyczne, nierzadko również w postaci parafin zapachowych. W celu przygotowania regenerującej i nawilżającej kąpieli musimy podgrzać parafinę, a następnie zanurzyć w niej dłonie lub stopy, które po kilkukrotnym zanurzeniu należy zabezpieczyć odpowiednim okładem. Okład najlepiej przygotować z foliowych rękawiczek/skarpetek (mogą też być woreczki śniadaniowe), które następnie wraz z kończyną wkładamy do bawełnianych rękawiczek/skarpetek i pozostawiamy na 20 do 30 minut. Po takim zabiegu skóra staję się gładka, dobrze nawilżona i aksamitna w dotyku. Domowy zabieg parafinowy przyniesie rezultat także w przypadku bardzo szorstkiej i przesuszonej skóry.

Inne zastosowania kąpieli parafinowych

Warto wiedzieć również o tym, że kąpiele parafinowe poprawiają stan zniszczonych, rozdwajających się i łamliwych paznokci. Dlatego też zabieg wykonywany na dłonie lub stopy ma podwójne działanie. Obok poprawy kondycji skóry kąpiele parafinowe działają również rozluźniająco. Skutecznie rozluźniają napięte mięśnie i koją bolące stawy.

Zabiegi lecznicze

Olej parafinowy znajduje zastosowanie w zabiegach leczniczych. W Polsce zabiegi takie oferuje kilka uzdrowisk, a o partycypacji pacjenta w tych zabiegach decyduje lekarz. Wśród najbardziej popularnych wskazań do zabiegów wyróżnia się:

  • przewlekłe choroby małych stawów (rąk i stóp),

  • przykurcze,

  • urazy więzadeł i torebek stawowych,

  • zrosty pooperacyjne i blizny,

  • porażenia nerwów obwodowych.

Jak to działa?

Parafina – niezależnie do tego czy w postaci oleju czy rozpuszczona – długo utrzymuje ciepło i powoli oddaje je otoczeniu. Podczas stygnięcia co najmniej dziesięciokrotnie zmniejsza swoją objętość, dzięki czemu wywiera na ciału ucisk i pobudza krążenie. To wszystko razem wraz z podniesieniem temperatury skóry do 400C sprawia, że zabiegi na bazie oleju parafinowego przyspieszają przemianę materii, a co za tym idzie ułatwiają wydalanie z tkane szkodliwych produktów wyzwalanych przez zmiany zapalne, jednocześnie poprawiając ruchomość stawów.

  • przewlekłe choroby małych stawów (rąk i stóp),

  • przykurcze,

  • urazy więzadeł i torebek stawowych,

  • zrosty pooperacyjne i blizny,

  • porażenia nerwów obwodowych.