Poznajemy olej wazelinowy

Olej wazelinowy jest nazywany mineralnym olejem białym o czystości farmaceutycznej i medycznej. Jest substancją pozbawioną wody, siarki i metali ciężkich. Charakteryzuje się stabilnością chemiczną i biologiczną, jednocześnie wykazując bardzo dobrą stabilność na działanie światła. Olej wazelinowy nie ma smaku, ani zapachu, a jego barwa nie ulega zmianie podczas składowania. Co ciekawe oleje wazelinowe są obojętnie chemiczne, w związku z czym nie powodują żadnych podrażnień ani alergii. W parze z obojętnością chemiczną idzie brak właściwości odżywczych, nie oznacza to jednak, że olej wazelinowy nie wpływa korzystnie na organizm człowieka. Wyróżnia się doskonałymi parametrami ochronnymi i świetnie natłuszcza skórę. Sąd też jest popularnym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji ciała oraz kosmetyków.

Ciekawostka
Zdolność oleju wazelinowego do utrzymywania ciepła jest powszechnie wykorzystywana w gabinetach kosmetycznych. Dzięki długotrwałemu utrzymywaniu ciepła olej pozwala skuteczniej wniknąć w głąb skóry składnikom odżywczym zawartym w kremach stosowanych podczas tzw. zabiegów parafinowych.

Normy czystości i nie tylko – charakterystyka olejów wazelinowych i parafinowych

Olej wazelinowy podobnie jak parafinowy powstaje w procesie rafinacji obróbki wodorowej pod wysokim ciśnieniem. W praktyce oznacza to, iż może on spełniać wymagania ostrzejsze niż wymagania kodeksu aptecznego w zakresie czystości substancji. Olej wazelinowy spełnia wymagania czystości według norm, takich jak m.in.:

  • FDA (Food and Drug Administration),

  • 21 CFR – Kodeks Przepisów Federalnych USA zakłada, że oleje wazelinowe mogą być stosowane zarówno jako powłoki ochronne, jak i środk do uwalniania z form przy produkcji żywności,

  • NSF (National Science Foundation) – zakładający incydentalny i bezpośredni kontakt olejów z żywnością.

Oczywiście norm czystości, jakim odpowiadają oleje wazelinowe i parafinowe jest znacznie więcej. Świadczy to o ich bezpieczeństwie, a zarazem obojętnym dla zdrowia człowieka działaniu.

Zastosowanie

Olej wazelinowy znajduje liczne zastosowania w różnych gałęziach przemysłu. W przemyśle chemicznym jest wykorzystywany jako plastyfikator do polistyrenu oraz jako jeden z wypełniaczy do elastomerów termoplastycznych. We wspomnianym już wcześniej przemyśle kosmetycznymi i farmaceutycznym olej wazelinowy jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji preparatów emulsyjnych, oliwek do ciała, produktów do makijażu oraz wspomnianych masek parafinowych. W przemyśle spożywczym olej wazelinowy jest wykorzystywany przede wszystkim jako środek uniemożliwiający przywieranie żywności do różnego rodzaju powierzchni – w branży mięsnej smaruje się nim nawlekarki i nastrzykiwarki, w branży piekarniczej dzielarki i krajalnice, a w branży opakowań noże, walce i etykieciarki.

Warto również wspomnieć o zastosowaniach oleju wazelinowego w przemyśle drzewnym i tekstylnym. W tym pierwszym jest wykorzystywany do konserwacji elementów drewnianych, w tym drugim do produkcji nici i tkanin oraz smarowania lamówek, bębnów i stabnówek.