Cytrynian potasu to organiczna forma tego kluczowego dla ludzkiego organizmu mikroelementu. Cechuje się bardzo wysokim wchłanianiem, jakie zawdzięcza znacznie lepszej niż w przypadku form nieorganicznych tolerancji na kwas żołądkowy. To ta właściwości cytrynianu potasu sprawia, że związek ten jest szczególnie wartościowy w suplementacji.

Potas – mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest jednym z elektrolitów. Razem z sodem i chlorem odpowiada za równowagę elektrolityczną organizmu. Stanowi element mechanizmu określanego pompą sodowo-potasową, który odpowiada za prawidłowy transport wody w obrębie komórek, a więc prawidłowe nawodnienie organizmu. Potas reguluje pH. Jest również konieczny dla zachowania prawidłowej pracy serca oraz mięśni szkieletowych. Pełni bardzo ważną rolę jako neuroprzekaźnik w transporcie impulsów elektrycznych, a dodatkowo wspomaga dotlenienie mózgu. Jego największe ilości znajdziemy w tkance mięśniowej, wątrobie i erytrocytach.

Suplementacja potasu a cytrynian potasu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy cytrynian potasu to szczególnie wartościowa pod względem suplementacji forma tego mikroelementu. Nie powinien więc dziwić fakt, iż gros suplementów diety zawiera nie czysty potas, a właśnie cytrynian potasu. Na rynku wyrobów medycznych możemy znaleźć cytrynian potasu zarówno w postaci monopreparatu, jak i komponent formuł wieloskładnikowych. Cytrynian potasu występuje przede wszystkim w:

  • suplementach stanowiących kompleks witaminowo-minerałowy,
  • suplementach zwiększających wydolność mięśniową, również odżywkach przedtreningowych,
  • formułach wspierających wydolność i restytucję powysiłkową,
  • formułach z magnezem, jako suplement przeciwdziałający występowaniu bolesnych skurczy mięśni.

Cytrynian potasu w medycynie

Cytrynian potasu znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, gdzie może być podawany samodzielnie lub w formule z innymi mikroelementami. Preparaty zawierające cytrynian potasu, cytrynian sodu i kwas cytrynowy podaje się pacjentom w przypadkach kamicy dróg moczowych ze złogami złożonymi z kwasu moczowego i moczanów. Także w przypadku dny moczanowej. Preparaty zawierające sam cytrynian potasu podaje się natomiast w przypadku wapniowej kamicy nerkowej u pacjentów z małym wydalaniem cytrynianów z moczem.

Preparatów zawierających cytrynian potasu nie podaje się w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w przypadku mieszanych postaci kamicy nerkowej. Przeciwskazaniem do podawania preparatów zawierających cytrynian potasu, cytrynian sodu i kwas cytrynowy są również: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze oraz zdiagnozowane choroby, w przypadku których wskazane jest ograniczeni podaży sodu.

przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Cytrynian potasu występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg