Reprezentant grupy łagodnych rozpuszczalników – alkohol izopropylowy i jego zastosowanie

Izopropanol, czyli alkohol izopropylowy stanowi organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi alifatycznych. Jest najprostszym alkoholem drugorzędowym, a zarazem jednym z reprezentantów grupy tzw. łagodnych rozpuszczalników. Gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest rozpuszczalnik?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie o aplikacje alkoholu izopropylowego zastanówmy się nad tym, czym właściwie są rozpuszczalniki. Rozpuszczalniki to grupa substancji zdolnych do wytworzenia roztworu po zmieszaniu z ciałem stałym, inną cieczą lub gazem. Jednocześnie rozpuszczalniki to substancje mające zdolność rozpuszczania innych substancji w taki sposób, który umożliwia usunięcie tych pierwszych z określonych powierzchni bez ich uszkodzenia.

Najbardziej znanym i popularnym rozpuszczalnikiem jest woda. Nieco mniej znanym, ale równie popularnym jeśli chodzi o zastosowania jest izopropanol, który często wykorzystuje się jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu.

Alkohol izopropylowy w praktyce

70% roztwór wodny alkoholu izopropylowego charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, dzięki czemu może być wykorzystywany jako środek do odkażania ran. Ale odkażanie ran to nie jedyny moment, kiedy alkohol izopropylowy ma kontakt z naszą skórą. Możemy go bowiem spotkać w składzie całkiem szerokiego grona produktów do pielęgnacji ciała i w kosmetykach.

Izopropanol charakteryzuje się również obojętnością w stosunku do większości powszechnie używanych tworzyw sztucznych, co czyni go doskonałym środkiem czyszczącym. Jako taki środek znajduje zastosowanie w wielu aplikacjach technicznych, takich jak: czyszczenie urządzeń optycznych, czyszczenie głowic magnetycznych, oczyszczanie napędów dyskowych, czyszczenie rolek gumowych, czyszczenie urządzeń mechaniki precyzyjnej, usuwanie środków smarnych i tłuszczów wodoodpornych z różnych powierzchni. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż alkohol izopropylowy znajduje zastosowanie także przy czyszczeniu delikatnych rzeczy.

Inne aplikacje

Izopropanol stosuje się w poligrafii i druku, a także przemyśle rafineryjnym. Jest częstym dodatkiem do paliw, który przeciwdziała wytrącaniu się w ujemnych temperaturach kryształków lodu z nagromadzonej w paliwach wody.

Bezpieczeństwo

O tym jak niegroźny dla naszego zdrowia i życia jest alkohol izopropylowy może świadczyć fakt, iż jest on częstym składnikiem kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała, a jego roztwór wodny stosuje się do dezynfekcji ran. I rzeczywiście, izopropanol należy do grupy rozpuszczalników łagodnych. Oznacza to, iż w kontakcie ze skórą nie powinien powodować żadnych przykrych lub niebezpiecznych objawów, choć zdarza się, iż w miejscach, w których skóra miała styczność z alkoholem dochodzi do miejscowego przesuszenia. Pracując z czystym alkoholem izopropylowym lub jego roztworem należy zachować standardowe środki ostrożności.