Siarka jest pierwiastkiem chemicznym występującym w kilku odmianach alotropowych. Wśród najważniejszych odmian alotropowych siarki wyróżnia się siarkę rombową, siarkę jednokośną i siarkę amorficzną. Jako pierwiastek siarka występuje w Polsce, na Sycylii, w Luizjanie i Teksasie, na Ukrainie, w Japonii, w Turkmenistanie i Uzbekistanie. Na potrzeby przemysłowe siarkę otrzymuje się poprzez odsiarczanie spalin i paliw kopalnych, eksploatację złóż siarki rodzimej oraz przez wyprażanie rud siarczkowych.

Jedną z postaci handlowych siarki jest siarka granulowana. Siarka granulowana jest powszechnie dostępna w sklepach ogrodniczych. To dlatego, że znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i sadownictwie.

Siarka w ogrodnictwie i sadownictwie

Siarka jest pierwiastkiem spełniającym istotną rolę w prawidłowym rozwoju wszelkiego typu roślin. W przypadku roślin uprawnych jest ważna nie tylko jako składnik mający swój udział w prawidłowym odżywianiu, ale również jako środek ochronny. Siarka granulowana stosowana przed kwitnieniem roślin hamuje rozwój szkodników i chroni rośliny przed chorobami.

Odżywianie roślin

Siarka wraz z azotem, magnezem, fosforem, potasem i wapniem należy do składników pokarmowych roślin. Jeśli roślina ma niedobory siarki nie może poprawnie funkcjonować. Deficyty siarki najczęściej przypominają objawy braku azotu, między innymi dlatego, że to właśnie siarka pomaga roślinom absorbować azot z gleby. Kiedy nie jest dostarczana roślinom w odpowiednich ilościach, te nie są wstanie pobrać z gleby wystarczających ilości azotu, który dogrywa bardzo ważną rolę w ich wzroście i prawidłowym funkcjonowaniu.

Zakwaszanie gleby siarką

Siarka granulowana jest bardzo często wykorzystywana w ogrodnictwie i sadownictwie do zakwaszania ziemi. W zależności od kwasowości gleby oraz potrzeb planowanej uprawy siarkę granulowaną można stosować w małych lub dużych ilościach. Do swojego działania siarka wymaga czasu. Jeśli stosuje się ją w niewielkich ilościach, gleba przygotowana jest pod uprawę już w 6 miesięcy po wysiewie granulatu, w przypadku dużych dawek z uprawą na danym terenie należy wstrzymać się minimum rok. Atutem siarki granulowanej jest możliwość stosowania niewielkich dawek granulatu również po posadzeniu roślin.

Gazowanie szklarni i tuneli

Gazowanie siarką szklarni i tuneli foliowych ma na celu ich dezynfekcję. Zabieg przeprowadza się bezpośrednio po zakończeniu wegetacji roślin, ale przed likwidacją uprawy. Sama siarka granulowana to za mało, żeby przeprowadzić efektywną dezynfekcję, dlatego preparat należy uprzednio zmieszać z innymi preparatami, takimi jak nadmanganian potasu lub saletra potasowa. Tak przygotowany środek dezynfekujący wykłada się na metalowych tacach rozmieszczonych w różnych miejscach szklarni. Innym sposobem dezynfekcji przy użyciu siarki jest jej spalanie. Zaletą odkażania szklarni i tuneli tym sposobem jest łatwość przeprowadzenia zabiegu i jego skuteczność.



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Siarka granulowana występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 25kg