Soda kaustyczna, soda żrąca, a może wodorotlenek sodu? Wszystkie te nazwy to określenia tego samego nieorganicznego związku chemicznego z grupy wodorotlenków. Jako ciało stałe soda kaustyczna jest białą substancją o krystalicznej budowie. Wykazuje właściwości higroskopijne (tj. zdolność substancji do wchłaniania wilgoci i/lub wiązania się z wodą) i łatwo łączy się z dwutlenkiem węgla z powietrza, dlatego też tak ważne jest przechowywanie jej w szczelnie zamkniętych naczyniach.

Soda kaustyczna bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, wydzielając przy tym znaczne ilości ciepła i tworząc ług sodowy. Ług sodowy to bezbarwna, bezzapachowa i niepalna ciecz o właściwościach żrących, która reaguje z kwasami, tlenkami niemetali oraz wodorotlenkami amfoterycznymi. Ług sodowy jest śliski w dotyku, a w kontakcie ze skórą powoduje oparzenia.

Zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości – ma działanie rozpuszczające, dezynfekujące i odtłuszczające – soda żrąca cieszy się wieloma zastosowaniami. Wykorzystuje się ją m.in. do: wyrobu mydła, wyrobu szkła wodnego z krzemionki, produkcji detergentów, produkcji barwników, produkcji sztucznego jedwabiu, produkcji gumy i kauczuku, a także w przemyśle papierniczym i spożywczym. W tym ostatnim jest stosowana jako dodatek do żywności kryjący się pod symbolem E524 (regulator kwasowości).

Soda kaustyczna w praktyce

Obok licznych zastosowań przemysłowych wodorotlenek sodu znajduje również zastosowania w gospodarstwie domowym. Jakie?

Czyszczenie

Soda kaustyczna jest z sukcesami wykorzystywana jako składnik środków do oczyszczania ścieżek i podjazdów. Dodając sodę do zimnej wody w proporcji 125 gram na 5 litrów uzyskujemy środek czyszczący, który wylewamy na chodnik lub podjazd. Następnie powierzchnię należy wyszorować szczotką z twardym włosiem. Tak „zaprany” chodnik należy pozostawić na około 20 do 30 minut, a następnie spłukać dużą ilością zimnej wody.

Udrażnianie rur

Przy pomocy sody kaustycznej można udrożnić zatkane rury i odpływy. W tym celu należy przygotować preparat udrażniający na bazie wodorotlenku sodu i zimnej wody w proporcji 100 gram na 1 litr. Tak przygotowany roztwór należy wlać do zapchanej rury/odpływu i odczekać około 30 minut.

Dezynfekcja

Właściwości wodorotlenku sodu można wykorzystać również przygotowując własny środek czyszcząco-dezynfekujący na bazie sody i zimnej wody. W tym celu 125 gram sody należy dodać do 5 litrów zimnej wody i wymieszać tak, aby soda się całkowicie rozpuściła. Gotowym środkiem możemy czyścić różne powierzchnie, przy czym po zakończeniu dezynfekcji należy pamiętać o wypłukaniu preparatu zimną wodą.

Uwaga! Środek silnie żrący!

Oczywiście wykorzystując właściwości sody kaustycznej w domu musimy pamiętać o tym, że jest to substancja bardzo niebezpieczna, w związku z czym wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Pracując z sodą kaustyczną nie powinniśmy dopuszczać do tego, żeby kontakt ze środkiem miały dzieci. My sami powinniśmy z kolei chronić oczy i skórę, dlatego przygotowując preparaty na bazie wodorotlenku sodu najlepiej mieć na sobie gumowe rękawice. Należy również uważać, żeby nie wdychać pyłu, który ma tendencje do unoszenia się nad pojemnikiem z sodą żrącą. Nie należy wlewać wody do sody kaustycznej. Odwrotnie, to soda powinna być dodawana do wody.przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Soda kaustyczna występuję w opakowaniach:
250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg