Jodek potasu jest nieorganicznym związkiem chemicznym występującym w postaci bezbarwnych kryształków charakteryzujących się wysoką rozpuszczalnością w wodzie. Z substancją tą większość z nas styka się na co dzień, gdyż niewielkie ilości jodku potasu dodaje się do soli kuchennej w celu jej jodowania. Jodowanie soli to jeden ze sposobów suplementacji jodu, która jest szczególnie istotna na obszarach, na których pierwiastek ten nie występuje lub występuje w niewielkich ilościach. Warto bowiem pamiętać o tym, że zbyt mała ilość jodu w organizmie zwiększa podatność na wiele chorób. To dlatego do niedawna, większość dzieci ze szkół podstawowych zlokalizowanych na południu kraju wyjeżdżała na tzw. Zieloną Szkołę właśnie nad morze. Wyjazdy te miały na celu przede wszystkim ekspozycję dzieci na dobroczynne oddziaływanie jodu, którego brakuje m.in. na Śląsku i w Zagłębiu.

Jodek potasu – nieoceniony medykament w domowej apteczce?

Jodek potasu ma liczne zastosowania medyczne. Możemy go znaleźć przede wszystkim w tzw. płynie Lugola, który stanowi roztwór jodu i jodku potasu. Pierwotnie płyn Lugola był podawany dzieciom w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego. Dzisiaj to przede wszystkim preparat odkażający stosowany w dermatologii i wenerologii. Płyn Lugola ma działanie bakteriobójcze, a jego dostępność bez recepty sprawia, że jest częstym mieszkańcem domowych apteczek. Można go stosować w przypadku otarć, niewielkich ran i podrażnień skóry.

Jodek potasu jest również składnikiem jodyny – rozcieńczonego roztworu jodu w etanolu z dodatkiem jodku potasu. Jodyna jest substancją odkażającą. Stosuje się ją przede wszystkim do dezynfekcji ran oraz uzdatniania wody. Jako preparat stosowany w dermatologii i medycynie rodzinnej jodyna pełni funkcję podobną do płynu Lugola – przemywa się nią rany i obtarcia. Ma charakterystyczny żółtawo-brązowy kolor.

Sól potasowa kwasu jodowego to także częsty składnik maści stosowanych w leczeniu tępych urazów, nadwyrężonych mięśni i więzadeł, a także obrzęków limfatycznych. Maści z jodkiem potasu stanowią częsty medykament w terapii jodowej. Charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.

W przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych jodek potasu podaje się doustnie. Działa wówczas jako środek wykrztuśny ułatwiając wydalanie zalegającej wydzieliny. Decydując się na stosowanie soli potasowej kwasu jodowego jako leku wykrztuśnego powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie łączyć go z innymi lekami o podobnym działaniu.

Jodek potasu a działania niepożądane

Choć jodek potasu jest substancją ważną dla naszego organizmu jego przedawkowanie może się wiązać z występowaniem niepożądanych efektów ubocznych w postaci bolesnego obrzęku ślinianek, kataru, dyskomfortu ze strony układu pokarmowego, nudności i wymiotów, a także reakcji skórnych. Stosując leki zawierające jodek potasu, również te bez recepty należy przestrzegać zalecanego dawkowania, a w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów wstrzymać przyjmowanie leku.