Tlenek tytanu to nieorganiczny związek chemiczny na IV stopniu utlenienia. Związek występuje w postaci białego bezwonnego proszku. W naturze występuje natomiast w jednej z trzech odmian polimorficznych, jako:

  • rutyl – minerał z gromady tlenków, należy do grupy minerałów bardzo pospolitych, jest szeroko rozpowszechnionym składnikiem wielu skał,
  • anataz – popularny składnik skał magmowych i metamorficznych, minerał o tetragonalnym układzie krystalograficznym,
  • brukit – bardzo rzadki minerał z gromady tlenków, tworzy kryształy cienkotabliczkowe i słupkowe, charakteryzuje się rombowym układem krystalograficznym.

Tlenek tytanu może być otrzymywany metodą siarczanową lub chlorkową. W metodzie siarczanowej surowcem pierwotnie był ilmenit. Obecnie zwykle wykorzystuje się żużel bogaty w tytan. W metodzie chlorkowej poza ilmenitem i żużlem wykorzystuje się także inne minerały bogate w tytan, leukoksen i rutyl. W tym miejscu warto wyjaśnić jeszcze jedną różnicę pomiędzy metodą siarczanową (nazywaną starą metodą), a metodą chlorkową (nazywaną nową). Stara metoda pozwala otrzymywać TiO2 zarówno w formie rutylu, jak i anatazu, podczas gdy nowa metoda pozwala uzyskać tylko jedną formę krystalograficzną, a mianowicie rutyl. W Europie tlenek tytanu otrzymuje się przede wszystkim metodą siarczanową, podczas gdy nowoczesne zakłady produkcji TiO2 stosujące metodę chlorkową powstają głównie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Biel tytanowa

Tlenek tytanu ma największe znaczenie wśród wykorzystywanych przemysłowo związków tytanu. Szczególnie ważną rolę odgrywa on w branży lakierniczej, gdzie tlenek tytanu jest powszechnie wykorzystywany jako pigment nazywany bielą tytanową.

Biel tytanowa jest powszechnie wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. W przemyśle metalurgicznym tlenek tytanu wykorzystuje się do produkcji elektrod, zaś w przemyśle lakierniczym jako biały pigment. Biel tytanowa znajduje również zastosowanie w procesie produkcji papieru, wyrobów gumowych, kosmetyków, a także żywności. W przemyśle spożywczym znana jest jako dodatek do żywności o symbolu E171 i pełni funkcję barwnika.

Wysoka jakość oraz bardzo wysoki współczynnik dobicia światła sprawia, że biel tytanowa jest doskonałym składnikiem farb. Można ją znaleźć m.in. w farbach przeznaczonych do pokryć dachowych oraz innych elementów konstrukcyjnych, które ze względu na pełnione funkcje nie powinny się nagrzewać. Istotną zaletą bieli tytanowej jest absorbcja promieniowania ultrafioletowego, co przekłada się na podwyższoną trwałość wyrobów zawierających ten pigment. Biel tytanowa jest również nietoksyczna i przyjazna środowisku, dlatego może być bez obaw stosowana w całym szeregu aplikacji zewnętrznych i wewnętrznych.przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Tlenek tytanu występuje w opakowaniach:
500g – 1kg – 3kg – 25kg