Chlorek magnezu jest związkiem nieorganicznym o wzorze sumarycznym MgCl2. To substancja silnie higroskopijna o dobrej rozpuszczalności w wodzie. Występuje w dwóch odmianach, jako chlorek magnezu techniczny lub drogowy oraz chlorek magnezu farmaceutyczny. W poniższym artykule przedstawimy właściwości drogowej odmiany chlorku magnezu, który szczególną popularnością cieszy się w okresie zimowym. Dlaczego?

Chlorek magnezu techniczny

Chlorek magnezu przeznaczony do zastosowań technicznych jest dostępny w sprzedaży w postaci granulek. Podobnie jak czysty chlorek magnezu charakteryzuje się właściwościami silnie higroskopijnymi, którym zawdzięcza zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, drogownictwie, a także gospodarstwach domowych. Chlorek magnezu jest popularnym środkiem roztapiającym lód i śnieg o znacznie lepszym działaniu niż tradycyjna sól drogowa. Dlaczego? Podczas gdy tradycyjna sól drogowa działa dobrze w temperaturach do minus sześciu stopni, chlorek magnezu doskonale radzi sobie w znacznie większym mrozie – można go stosować nawet w temperaturach do -50 0C, przy czym największą skuteczność osiąga w temperaturach nie niższych niż -32 0C. Po wysypaniu na zaśnieżoną i oblodzoną powierzchnię chlorek magnezu roztapia lód i śnieg pozostawiając po sobie czystą, a co najważniejsze nieśliską powierzchnię, która jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ruchu pieszego jak i samochodowego.

Zastosowanie

Chlorek magnezu drogowy jest jednym z trzech substancji chemicznych dopuszczonych przez Ministerstwo Środowiska do używania na drogach publicznych oraz ulicach i placach. Oznacza to, iż z jego pomocą można usuwać oblodzenia i gołoledź praktycznie na terenie całego kraju, zarówno w dużych miastach charakteryzujących się wysokim natężeniem ruchu, jak i w niewielkich miejscowościach. Zwyczajowo stosuje się go w drogownictwie przy zimowym utrzymaniu dróg. Granulki doskonale nadają się do aplikacji przez większość stosowanego w drogownictwie sprzętu ciężkiego – nie zapychają dozowników w posypywarkach i rozsypywarkach, a na dodatek równomiernie się rozprowadzają. Wśród licznych środków chlorku magnezu należy wymienić jego skuteczność, którą producenci preparatów do walki z lodem i gołoledzią szacują na nawet 10 razy większą niż w przypadku tradycyjnej soli drogowej.

Inne zastosowania

Ze względu na swoje właściwości chlorek magnezu o czystości technicznej jest często dodawany do soli drogowej, podczas gdy chce się zwiększyć skuteczność tej pierwszej w aplikacjach w temperaturze poniżej -60C. Warto również wspomnieć o tym, że chlorek magnezu skutecznie wiąże pyły i kurz z powietrza. Ta właściwość sprawia, ze jest często stosowany w stadninach koni i klubach jeździeckich – wszędzie tam, gdzie uprawia się jazdę po padoku. Środek jest bezpieczny dla końskich kopyt, a dodatkową zaletą jego stosowania jest zmiękczanie gleby.przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Chlorek magnezu występuje w opakowaniach:
250g – 500g – 800g – 1kg – 3kg – 25kg