Cytrynian magnezu to organiczny związek chemiczny należący do grupy cytrynianów, sól kwasu cytrynowego i magnezu. Stosowany jako suplement dietytyle na temat cytrynianu magnezu mówi Wikipedia. My postaramy się powiedzieć coś więcej…

Cytrynian magnezu jest związkiem chemicznym stanowiącym doskonałe źródło magnezu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego też występuje jako substancja czynna w licznych lekach – również wydawanych na receptę – które mogą być przyjmowane profilaktycznie i leczniczo.

Suplement diety

Jako suplement diety cytrynian magnezu można spotkać w praktycznie każdym sklepie z odżywkami dla sportowców. Produkt przyjmuje postać bezsmakowego proszku, który możemy dosypać do napoju lub koktajlu energetycznego, jak również łatwych do połknięcia kapsułek. Ten sam związek chemiczny w nieco innej szacie graficznej możemy również nabyć w aptece. Preparaty te stanowią suplement diety i są wydawane bez recepty. Z ich dobroczynnego wpływu na organizm może skorzystać praktycznie każdy.

Dlaczego suplementacja magnezu jest ważna?

Niedobór magnezu odpowiada za wiele problemów zdrowotnych i psychofizycznych. Należą do nich m.in.: złe samopoczucie, podatność na infekcje, problemy ze skupieniem, skurcze mięśni, niepokój. Na pochodne niedoboru magnezu najczęściej cierpią osoby cieszące się miękką wodą w kranach. Dużą podatność na niedobory magnezu wykazują również osoby aktywne fizycznie, których dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek przekracza standardowe od 300 do 400 mg.

Lek

Jak już wspomnieliśmy cytrynian magnezu jest składnikiem czynnym wielu leków wydawanych na receptę. Sam cytrynian magnezu lub farmaceutyki, w których składzie się znajduje podaje się profilaktycznie lub leczniczo w przypadku stwierdzonego badaniami niedoboru magnezu, a także zmęczenia, nasilonego stresu, częstych bólów głowy, bólów mięśniowych i zaburzeń snu. Wskazaniem do przyjmowania magnezu są także stany zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. W przypadku kobiet to w szczególności okres ciąży, połogu i karmienia piersią. W przypadku dzieci i młodzieży okres intensywnego wzrostu. O suplementacji magnezu powinny również pamiętać osoby w podeszłym wieku.

Przeciwskazania

Magnez odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, w związku z czym zawsze powinniśmy dbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Są jednak sytuacje, w których przyjmowanie cytrynianu magnezu jest niewskazane. To hipermagnezemia, niewydolność nerek, blok przedsionkowo-komorowy, hipotonią, myasthenia gravis. Warto również pamiętać, ze suplementacja magnezu poprzez przyjmowanie preparatów zawierających cytrynian magnezu lub czysty cytrynian magnezu może prowadzić do występowania zaburzeń żołądkowo-jelitowych, biegunek, wymiotów, osłabienie mięśniowe, dezorientację, zaburzenia snu oraz zmiany skórne.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Cytrynian magnezu występuję w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 25kg