Wodorowęglan amonu (wodorosól amonowa kwasu węglowego) to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy wodorowęglanów. Związek tworzy bezbarwne kryształy o zapachu amoniaku, które ulegają rozkładowi do czystego amoniaku, wody i dwutlenku węgla. Wodorowęglan amonu dobrze rozpuszcza się w wodzie, jednocześnie hydrolizując jako sól słabego kwasu i słabej zasady.
W gospodarstwach domowych jest o wiele lepiej znany jako kwaśny węglan amonu, który przywykliśmy nazywać amoniakiem do pieczenia lub amoniakiem spożywczym. Amoniak spożywczy jest znany gospodyniom domowym na całym świecie ze względu na swoje właściwości i zastosowanie.
Tradycyjny zamiennik proszku do pieczenia
Wodorosól amonowa kwasu węglowego, a więc amoniak spożywczy charakteryzuje się dosyć nieprzyjemnym zapachem. Nie ma się jednak czego obawiać. Zapach szybko wietrzeje i nawet najbardziej wyczulony nos nie jest go w stanie „zwąchać” w gotowych wyrobach cukierniczych.
Amoniak doskonale sprawdza się podczas pieczenia ciast. Dzięki niemu wypieki osiągają inną, często lepszą konsystencję niż ciasta pieczone przy użyciu sody oczyszczonej lub standardowego proszku do pieczenia. Wypieki na amoniaku są zawsze pulchne, doskonale wyrastają i charakteryzują się strukturą, którą można określić mianem bąbelkowej. Jednocześnie ciasteczka są chrupkie, a nie gumiaste jak to się czasami zdarza po dodaniu proszku do pieczenia. Zaletą amoniaku spożywczego jest fakt, iż w warunkach podniesionej temperatury substancja całkowicie się ulatnia, przez co nie wpływa ani na smak, ani na zapach gotowego wypieku.
Inne zastosowania
Związek powszechnie wykorzystywany jako rodzaj proszku do pieczenia ma również inne zastosowania. Wykorzystuje się go do produkcji środków gaśniczych, leków, barwników, a także jako prosty nawóz. Wodorowęglan amonu stosuje się w wyrobie ceramiki, przy produkcji tworzyw sztucznych i gumy, a także przy garbowaniu skór. Jego właściwości wykorzystuje się podczas wyrobu katalizatorów, a więc substancji chemicznych dodawanych do układu w celu wywołania zmiany ścieżki reakcji chemicznej na ścieżkę o niższej energii aktywacji. Wodorosól amonowa kwasu węglowego służy również do otrzymywania innych związków amonowych.
Wodorowęglan amonu jest bezpieczny?
Największe kontrowersje budzi dodawanie wodorosoli amonowej kwasu węglowego do wypieków. Okazuje się jednak, iż amoniak spożywczy jest całkowicie bezpieczny. Po pierwsze ilość jaką dodajemy do wypieków jest naprawdę niewielka, po drugie pod wpływem wysokiej temperatury ów związek chemiczny o nieco niepokojącej nazwie ulega całkowitemu rozpadowi. Można zatem stwierdzić, że jego stosowanie jako zamiennika dla proszku do pieczenia i sody oczyszczonej jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Skąd więc zła sława amoniaku do pieczenia?
Wszystkiemu winna jest owa niepokojąca nazwa, która sprawia, że amoniak spożywczy jest często mylnie utożsamiany z amoniakiem stosowanym do produkcji nawozów sztucznych. Oba te związki mają jednak odmienne działanie.
przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU
Wodorowęglan amonu występuję w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg