Siarczan sodu to nieorganiczny związek chemiczny będący solą kwasu siarkowego i sodu. Występuje w postaci bezwodnej i uwodnionej, a więc heptahydratu (postać bezwodna) i dekahydratu (postać uwodniona). Forma bezwodna występuje w środowisku naturalnym jako rzadki minerał o nazwie tenardyt. Forma dziesięciowodna przyjmuje natomiast postać mirabilitu. Mirabilit należy do grupy minerałów niezwykle rzadkich. Występuje przede wszystkim w Turkmenistanie, Kazachstanie, USA, Egipcie, Meksyku i Argentynie. W niewielkich ilościach występuje również w Polsce – w okolicach Bochni oraz w rejonie Sandomierza (w Górach Pieprzowych).

W normalnych warunkach siarczan sodu przyjmuje postać białych kryształków lub proszku o strukturze rombowej lub heksagonalnej i twardości w skali Mohsa (dziesięciostopniowa skala twardości minerałów, która służy do określania odporności na zarysowania minerałów twardszych przez minerały bardziej miękkie) równej 2,8. Rozpuszcza się w wodzie (28,1g/100g) i innych rozpuszczalnikach, z wyjątkiem alkoholu etylowego. Wykazuje właściwości higroskopijne (zdolność do wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą).

Siarczan sodu na zaparcia

Skuteczna walka z zaparciami wymaga zastosowania odpowiednich środków. Jednym z nich jest właśnie siarczan sodu. Siarczan sodu jest określany jako sól glauberska (sól gorzka). Preparat występuje w postaci proszku i służy przede wszystkim do walki z zaparciami, dlatego często określa się go mianem środka przeczyszczającego, a mówiąc dokładnie osmotycznie aktywnego środka przeczyszczającego. Działanie siarczanu sodu wiąże się z zatrzymywaniem wody w jelicie, dzięki czemu staję się ono rozciągnięte i zmiękczone. Dodatkowo siarczan sodu jest słabo absorbowany w przewodzie pokarmowym, przez co tworzy roztwór hipertoniczny uniemożliwiający odwodnienie masy kałowej w jelitach. To z kolei przekłada się na jej upłynnienie i łatwiejsze wydalenie z organizmu. Sól glauberską można kupić bez recepty.

Sposób użycia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy sól glauberska występuje w postaci sproszkowanej. Można ją rozpuścić w wodzie lub herbacie. Rozpuszczenie siarczanu sodu w płynie ułatwia przyjęcie lekarstwa, jednocześnie nie obniżając jego skuteczności. Preparat można podawać nawet dzieciom.

W przypadku występowania częstych problemów z zaparciami warto ratować się nie tyle roztworami soli glauberskiej, ile zmianą diety i spożywaniem większej ilości wody. Sprawdzonym remedium na zaparcia jest również aktywność fizyczna.

Pozostałe zastosowania

Siarczan sodu wykorzystuje się w procesie Krafta do otrzymywania ścieru drzewnego (masy włóknistej otrzymywanej poprzez rozwłóknienie drewna) wykorzystywanego do produkcji papieru. Ten sam związek chemiczny stosowany jest również przy produkcji szkła, barwników i detergentów. Bezwodny siarczan sodu stosuje się jako środek pochłaniający wilgoć i wodę (to zastosowanie siarczan sodu zawdzięcza właściwością higroskopijnym). Służy również od otrzymywania innych soli.



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Siarczan sodu występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 25kg