Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa nazywana również diatomitową występuje w dwóch odmianach. Pierwsza jest przeznaczona do kontaktu z żywnością, druga to odmiana przemysłowa. Różnią się one przede wszystkim składem. Ziemia okrzemkowa przeznaczona do spożycia zawiera gros mikroelementów o dobroczynnym wpływie na ludzi organizm. Mamy tutaj krzem, wapno, sód, magnez, żelazo i tylko niewielkie ilości tytanu, boru, miedzi cyrkonu i manganu.

Odmiana przemysłowa

Odmiana przemysłowa ziemi okrzemkowej wykorzystywana jest przede wszystkim jako filtr, środek bakteriobójczy, a także środek odwadniający i izolacyjny. Można ją więc znaleźć w składzie licznych kosmetyków, proszków, środków ochrony roślin, filtrów wody oraz środków insektobójczych.

Odmiana spożywcza

Odmiana spożywcza ziemi diatomitowej – jak już wspomnieliśmy – ma liczne właściwości prozdrowotne, które zawdzięcza swojemu bogatemu składowi. Ten zaś jest uzależniony od cech geologicznych złoża wydobycia. Niezależnie do różnic w składzie ziemia okrzemkowa jest powszechnie uznawana za środek wspierający organizm w walce z toksynami, infekcjami i szkodliwym cholesterolem. Nic więc dziwnego, że jest częstym dodatkiem do produktów spożywczych dla ludzi, a także zwierząt domowych. Na rynku spotkać można także suplementy diety zawierające ziemie okrzemkową. Ich stosowanie ma podnosić odporność organizmu jednocześnie wspierając oczyszczanie organizmu z toksyn, złogów zalegających w jelitach i pasożytów.

Dobroczynny wpływ na ludzki organizm

Oczyszczanie organizmu z toksyn, pasożytów i złogów stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Co drugi środek dietetyczny czy suplement diety ma za zadanie pomóc nam w pozbyciu się szkodliwych substancji z organizmu. Czy to naprawdę działa i jak sprawdza się w tej roli ziemia okrzemkowa?

Pierwsza różnica jaką powinniśmy zauważyć po pewnym czasie stosowania preparatów na bazie ziemi okrzemkowej to redukcja przykrego zapachu z ust, którego główną przyczyną są pasożyty. Powinniśmy również zauważyć ogólną poprawę samopoczucia i sił witalnych, gdyż ziemia okrzemkowa przyspiesza oczyszczanie krwi i działa jak przeciwutleniacz. Dodatkowo zmniejsza poziom złego cholesterolu, co przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego układu krwionośnego. Jeśli wierzyć plotką, ziemia okrzemkowa wspiera również syntezę kolagenu, co przekłada się m.in. na wzmocnienie stawów. Przypisuje się jej również mineralizację kośćca, choć to działanie nie jest jeszcze do końca potwierdzone. Mimo to wiele osób decyduje się na przyjmowanie preparatów z ziemią diatomitowej w profilaktyce osteoporozy.

Przeciwskazania

Wszystkie dotąd przeprowadzone testy i badania wskazują na to, że przeciwskazania do spożywania ziemi okrzemkowej i/lub suplementów na jej bazie są nieliczne. Standardowo po ziemię okrzemkową nie powinny sięgać kobiety w ciąży i matki karmiące, a także dzieci poniżej 12. roku życia. Sproszkowanej postaci diatomitu nie powinny też przyjmować osoby borykające się z chorobami płuc oraz górnych dróg oddechowych (np. astmą). Jednocześnie ziemia okrzemkowa pozostaje obojętna w stosunku do chorób, które już występują w organizmie, co oznacza że nie jest katalizatorem ich dalszego rozwoju, ale i nie stwierdzono jej działania leczniczego.