Cukier, który nie tuczy?
– zdradzamy kulisy sławy alkoholu cukrowego

Alkohol cukrowy, który większość z nas zna jako cukier brzozowy lub ksylitol to naturalna substancja, która występuje w niektórych owocach i warzywach, a nawet grzybach. Na potrzeby przemysłowe ksylitol pozyskuje się z drzewa brzozy. Cukier brzozowy przyjmuje postać białej, krystalicznej substancji, która wyglądem oraz smakiem do złudzenia przypomina tradycyjny cukier. Jest jednak od niego o wiele zdrowsza, i dlatego wzbudza coraz większe zainteresowanie miłośników słodkości.

Ksylitol jest słodszy od tradycyjnego białego cukru, a jednocześnie dwa razy mniej kaloryczny. Jakby tego było mało, cukier brzozowy może się poszczycić aż czternastokrotnie niższym – w porównaniu do cukru białego – indeksem glikemicznym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stosuje go do przyrządzania różnych potraw i wypieków, a także słodzenia napojów. Ze względu na szereg pozytywnych dla organizmu właściwości ksylitol znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a my możemy go znaleźć w coraz większej liczbie produktów dostępnych na sklepowych pułkach. Jest obecny w aerozolach do nosa, gumach do żucia oraz pastach do zębów.

Właściwości cukru brzozowego

Powszechnie przyjęło się uważać, że ksylitol ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Nie chodzi tylko o kaloryczność i niski indeks glikemiczny, ale również inne dobroczynne właściwości tego naturalnego słodzika. Ksylitol ogranicza rozwój drożdżaków i pleśni w układzie pokarmowym (także jamie ustnej) oraz zwiększa wchłanianie wapnia, dzięki czemu wpływa pozytywnie na kondycję kości i zębów, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jego obecność w produktach do higieny jamy ustnej tłumaczą właściwości odpowiedzialne za pomoc w usuwaniu płytki nazębnej i przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł.

Znane jest także bakteriobójcze działanie cukru brzozowego, który zaleca się spożywać osobom – również dzieciom powyżej 3 roku życia – przejawiającym skłonności do częstych przeziębień oraz zapadania na infekcje uszu lub zatok. To także produkt polecany alergikom.

Ksylitol w Twojej kuchni

Cukier brzozowy powinien znaleźć się przede wszystkim w kuchni diabetyków, osób odchudzających się, chorych na grzybicę i osteoporozę. Nie oznacza to jednak, że z jego dobroczynnych i prozdrowotnych właściwości nie powinien korzystać każdy. Ksylitol jest naturalnym substytutem tradycyjnego białego cukru, który można stosować jako jego zamiennik w większości dań i deserów. Wyjątkiem jest tutaj ciasto drożdżowe, do wypieku którego musimy zastosować tradycyjny biały cukier, gdyż ze względu na właściwości bakterio- i grzybobójcze ksylitolu drożdże zwyczajnie na nim nie wyrastają. Doskonale za to sprawdzi się do osładzania ciepłych napojów – kawy, herbaty, kakao, a nawet domowych kompotów. To słodzik, który bez obaw możemy wykorzystać do pieczenia, przygotowywania domowych konfitur oraz różnorodnych deserów. Potrawy z cukrem brzozowym można gotować, piec i mrozić. Warto tylko pamiętać o tym, że ksylitol jest słodszy od tradycyjnego cukru, w związku z czym będzie wymagał przyjęcia innych proporcji niż te, które mamy w przepisie.