Poznaj fenylometanol, czyli alkohol benzylowy

Alkohol benzylowy to jedna z tych substancji, która mimo szerokiego zastosowania wciąż pozostaje anonimowa i przez wielu swoich użytkowników całkowicie nieznana. Postanowiliśmy to zmienić przygotowując kilka słów na temat pochodzenia i zastosowania fenylometanolu w różnych dziedzinach naszego życia, bo – jak już wcześniej wspomnieliśmy – jest to substancja o szerokim zastosowaniu, jakie zawdzięcza interesującym właściwościom.

Alkohol benzylowy to organiczny związek chemiczny należący do alkoholi aromatycznych, zbudowany układu aromatycznego oraz grupy hydroksyalkilowej. W temperaturze pokojowej alkohol benzylowy przyjmuje postać bezbarwnej cieczy o charakterystycznym, przyjemnym zapachu. Dobrze miesza się z alkoholem etylowym i eterem, ale słabo z wodą

Alkohol w kosmetykach?
Fenylometanol jest alkoholem często stosowanym w przemyśle kosmetycznym. To jemu zawdzięczamy przyjemny zapach produktu oraz jego trwałość. Najczęściej możemy go spotkać w kosmetykach o zapachach kwiatowych, takich jak róża, jaśmin czy hiacynt. Ale sam zapach to nie wszystko. Uniemożliwiając rozwój mikroorganizmów w produkcie – w szczególności, kiedy został już otwarty i jest przez nas użytkowany – alkohol benzylowy dodatnio wpływa na jego termin przydatności do użytku. Warto pamiętać o tym, że termin przydatności do użytku kosmetyków otwartych jest inny niż wskazany przez producenta i liczy się od daty pierwszego otwarcia. W przypadku większości kosmetyków kolorowych okres ten wynosi 6 miesięcy. Oprócz właściwości konserwujących alkohol benzylowy odpowiada za odpowiednią konsystencję danego produktu, dlatego możemy go znaleźć w szamponach, a nawet kremach do ciała.

Alkohol benzylowy coraz częściej wykorzystywany jest także w przemyśle perfumeryjnym do produkcji perfum i wód toaletowych. Wykorzystuje się go przede wszystkim w kompozycjach kwiatowych o zapachu jaśminu, bzu oraz hiacytntu.

Alkohol a przemysł spożywczy

Przyjemny zapach alkoholu benzylowego zapewnił mu pracę również w przemyśle spożywczym, który wykorzystuje jego właściwości przede wszystkim przy produkcji różnego rodzaju napojów aromatyzowanych – od koktajli i win, po niektóre soki. Ale napoje to nie jedyne produkty spożywcze, w których składzie możemy znaleźć alkohol benzylowy. Jest on również obecny w przemyśle cukierniczym. Znajdziemy go w ciastkach, a nawet czekoladach. Dodaje się go do różnego rodzaju aromatów, które następnie wykorzystuje się w pieczeniu oraz przy produkcji napojów. Oznacza to, że może być praktycznie wszędzie. Na szczęście nie jest on szkodliwy dla zdrowia.

Fenylometanol w przemyśle

Alkohol benzylowy należy do grupy rozpuszczalników organicznych. Doskonale nadaje się do rozpuszczania farb, żywicy, celulozy, a nawet siarki. Ze względu na swoje właściwości znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach reprezentujących szeroko rozumiany przemysł techniczny. W gospodarstwie domowym fenylometanol sprawdza się przede wszystkim jako rozpuszczalnik, który – w przeciwieństwie do innych rozpuszczalników dostępnych na rynku – charakteryzuje się przyjemną wonią.