Chlorek wapnia to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy chlorków. Jest substancją silnie higroskopijną przyjmującą postać bezbarwnych kryształów. Rozpuszcza się w wodzie i etanolu. Chlorek wapnia znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetyce, fizykoterapii, przemyśle spożywczym – tu jako dodatek do żywności o symbolu E509 – i budownictwie. Jakie są jego zastosowania? Czy spożywany wraz z jedzeniem nie szkodzi?

Właściwości i zastosowanie chlorku wapnia

Chlorek wapnia występuje m.in. w postaci suplementów diety przyjmowanych przez osoby ze stwierdzonymi niedoborami wapnia oraz tężyczką. Tężyczka to choroba objawiająca się bolesnymi mimowolnymi skurczami mięśni. Przyjmowanie suplementów z chlorkiem wapnia zaleca się sportowcom oraz osobom po złamaniach. Chlorek wapnia powinna również przyjmować młodzież w okresie dorastania. To ostatnie zalecenie wynika z przyspieszenia wchłanialności wapnia przez organizm, jaką zapewnia właśnie chlorek wapnia. Wapń w okresie dojrzewania jest szczególnie ważny, ponieważ stanowi pierwiastek niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała, w szczególności układu kostno-szkieletowego.

Nie tylko branża farmakologiczna wykorzystuje właściwości chlorku wapnia. Omawiany związek chemiczny jest powszechnie wykorzystywany w branży spożywczej. Chlorek wapnia stosuje się w:

  • przemyśle cukierniczym,
  • przemyśle warzywnym i owocowym,
  • przemyśle piekarskim,
  • przemyśle serowarskim.

Chlorek wapnia jest częstym składnikiem twarogów, serów dojrzewających, serów żółtych, a nawet mleka. Do mleka oraz innych produktów nabiałowych dodaje się go w szczególności wówczas, gdy charakteryzują się one niską zawartością wapnia. Chlorek wapnia cechuje się właściwościami wiążącymi, dlatego też jest bardzo często wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju przetworów owocowych – dżemów, galaretek, marmolad, kompotów owocowych i owoców w puszkach.

Poza przemysłem farmakologicznym i spożywczym chlorek wapnia jest wykorzystywany jako substancja zabezpieczająca kamień i drewno przed porostami. Tkaninom bawełnianym chlorek wapnia nadaje niepalność. W sadownictwie i ogrodnictwie doskonale sprawdza się jako nawóz. Wykorzystuje się go również do bielenia drzewek owocowych, co chroni je przed szkodnikami. W okresie zimowym chlorek wapnia bywa wykorzystywany obok soli drogowej jako środek do usuwania lodu z chodników. To zastosowanie zawdzięcza swoim właściwościom higroskopijnym. Pochłaniając wilgoć z otoczenia chlorek wapnia wytwarza jednocześnie ciepło, dlatego roztapia śnieg i lód, nawet wówczas gdy w około panuje ujemna temperatura. 

Chlorek wapnia to związek chemiczny wykorzystywany również w gabinetach kosmetycznych, gdzie często przeprowadza się zabiegi z jego wykorzystaniem. Dlaczego? Ponieważ działa przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację tkanki nerwowej i uszczelnia naczynia krwionośne.



przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Chlorek wapnia występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg