Azotan sodu to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy azotanów, który możemy spotkać pod dwoma nazwami zwyczajowymi – jako saletra sodowa oraz saletra chilijska. Określenie saletra pochodzi z łaciny, gdzie oznacza sól skalną, dlatego tradycyjnie używane jest w stosunku do związków nieorganicznych będących solami skalnymi.

W przyrodzie azotan sodu występuje jako minerał o nazwie nitronatryt. Można go znaleźć w na suchych i gorących obszarach, gdyż powstaje w wyniku odparowania. W związku z powyższym występuje w skupieniach zbitych i ziarnistych, jak również tworzy naloty i wykwity. Rzadko występuje w czystej postaci. Najczęściej towarzyszą mu inne minerały, takie jak halit, anhydryt czy gips.

Największe złoża nitronatrytu znajdują się na pustyni Atacama w Chile, stąd też nazwa zwyczajowa saletra chilijska. Minerał można również znaleźć w Boliwii, Peru, Egipcie, Indiach, Kazachstanie oraz na terenie Stanów Zjednoczonych.

Właściwości saletry chilijskiej

Azotan sodu to substancja krystaliczna, która może być biała lub bezbarwna. Nie ma zapachu, za to charakteryzuje się specyficznym słono-gorzkawym smakiem. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest higroskopijna. To znaczy, że przejawia zdolność do pochłaniania wody z otoczenia. Saletra chilijska wykazuje właściwości utleniające.

Zastosowanie

Azotan sodu ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest składnikiem klejów oraz substancji uszczelniających. Bierze udział w produkcji materiałów wybuchowych, w tym nitrogliceryny, a w samym przemyśle pirotechnicznym jest wykorzystywany jako utleniacz, a więc substancja wzmagająca spalanie innych substancji. Azotan sodu jest składnikiem wielu rozpuszczalników. Sięgają po niego producenci farb i lakierów. Znalazł zastosowanie w przemyśle szklarskim i ceramicznym. Choć bardzo liczne i różnorodne, powyższe zastosowania saletry chilijskiej wcale nie należą do podstawowych. Jednym z podstawowych zastosowań azotanu sodu jest używanie go jako dodatku do żywności, który kryje się pod tajemniczym symbolem E251.

E251 w kuchni

Azotan sodu w żywności pełni rolę przede wszystkim substancji konserwującej, która zapobiega rozwojowi niebezpiecznej dla naszego zdrowia i życia bakterii jadu kiełbasianego. Azotany w mięsie pełnią jeszcze jedną funkcję, zapobiegają zmianie koloru przetworów mięsnych i nadają im przyjemną dla oka charakterystyczną różową barwę, którą znamy m.in. z parówek.

Skąd się bierze azotan sodu w warzywach?

Podczas gdy uwaga wszystkich zwrócona jest na konserwant E251 w rzeczywistości około 80% azotanów spożywanych wraz z dietą pochodzi z warzyw. Najwięcej znajdziemy go w warzywach korzeniowych, a więc marchwi, pietruszce czy burakach. Skąd się tam bierze? Z nawozów sztucznych, w których jest wykorzystywany jako środek wzbogacający glebę w azot niezbędny do wzrostu roślin.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Azotan sodu występuję w opakowaniach:
500g – 1kg – 5kg – 25kg