Glukozamina to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminocukrów. Jest to pochodna glukozy, w której grupa hydroksylowa w pozycji 2 została zastąpiona grupą aminową. Glukozamina naturalnie występuje w organizmie człowieka. W preparatach i suplementach diety najczęściej ma postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy. Jest to związek chemiczny, którego przyjmowanie ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jakie są właściwości glukozaminy? Kto powinien przyjmować preparaty zawierające ten związek chemiczny, a kto ich unikać?
Glukozamina stanowi składnik licznych preparatów farmakologicznych zalecanych w celu łagodzenia bólu stawów i wspomagania zachowania ich sprawności. Czy preparaty te rzeczywiście działają? Zwolennicy glukozaminy uważają, że jest ona nieoceniona w łagodzeniu dolegliwości bólowych, a w konsekwencji zmniejszaniu niesprawności spowodowanych zwyrodnieniami stawów. Jej przeciwnicy są zdania, iż skuteczność glukozaminy można porównać do placebo. Niezależne od preferencji jednych i drugich badania kliniczne wykazały, że glukozamina ma korzystny wpływ na kondycję stawów. Substancja stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej. Kiedy zaczyna jej brakować, zaczynają nam doskwierać dolegliwości bólowe. Organizm produkuje mniej glukozaminy niż potrzebuje w okresach wytężonego wysiłku fizycznego, okresach większego obciążenia stawów (np. u osób z nadwagą) oraz u osób w podeszłym wieku.
Glukozaminę możemy dostarczać do organizmu w diecie. Jej naturalnym źródłem pokarmowym są raki, krewetki, kraby i małże. Ze względu na położenie geograficzne naszego kraju tego typu owoce morza nie są w Polsce szczególnie popularne, w związku z czym w niektórych przypadkach zaleca się dodatkową suplementację. Kto powinien z niej skorzystać? Preparaty z glukozaminą poleca się przede wszystkim sportowcom (zawodowcom i aktywnym fizycznie amatorom), osobom z nadwagą oraz seniorom – wszystkim, u których ze względu na wiek, stan zdrowia oraz styl życia mogą występować niedobory glukozaminy w organizmie.
Glukozamina i jej zalety
Glukozamina jest na ogół dobrze tolerowana przez ludzki organizm, dlatego nie powinniśmy się obawiać jej suplementacji. O ile oczywiście nie występują żadne przeciwwskazania. Do głównych zalet glukozaminy zalicza się wzmacnianie, a nawet regenerację zmienionych chorobowo stawów. Jest to możliwe, ponieważ glukozamina bierze udział w syntezie proteoglikanów, substancji budulcowych chrząstki stawowej. Jej dodatkową zaletą jest możliwość łączenia preparatów z innymi lekami. W przypadku pacjentów reumatologicznych glukozamina może być podawana równolegle z lekami przeciwbólowymi i steroidami.
A czy glukozamina jest bezpieczna? Jak już wspomnieliśmy jest to związek chemiczny na ogół dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Mimo to, może powodować przemijające problemy ze strony układu pokarmowego. U osób wrażliwych mogą się pojawić reakcje uczuleniowe, co wynika z faktu, iż preparaty glukozaminy produkowane są z pancerzy organizmów morskich. O konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji muszą również pamiętać diabetycy. Glukozamina może się przyczyniać do zmian stężenia insuliny we krwi.
przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU
Glukozamina występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 5kg