Guma ksantanowa to polisacharyd pochodzenia mikrobiologicznego, a zarazem hydrokoloid zbudowany z cząsteczek monocukrów, takich jak glukoza, mannoza i kwas glukoronowy, do których przyłączone są reszty kwasu octowego i pirogronowego. Mikrobiologiczne pochodzenie gumy ksantanowej oznacza, iż uzyskuje się ją w procesie mirkobiologicznym. W tym przypadku jest to proces fermentacji węglowodanów przez bakterie Xanthomonas campestris, którego produktem jest ksantan. Aby pozyskać gumę ksantanową na skalę przemysłową bakterie Xanthomonas campestris „karmi się” cukrem i melasą. Materiał przez nie wyprodukowany wymywa się alkoholem, oczyszcza i osusza. Dopiero suchy ksantan poddaje się mieleniu, w wyniku czego gotowa guma ksantanowa przybiera postać drobnego proszku o charakterystycznym kremowym kolorze.

Guma w jedzeniu – E415

Guma ksantanowa stanowi popularny dodatek do żywności, którego obecność w konkretnym produkcie jest oznaczana na jego etykiecie symbolem „E415”. E415 to substancja zagęszczająca, a zarazem emulgator, który zapobiega zbrylaniu się produktów i rozwarstwianiu emulsji. Rozwarstwianiem emulsji określamy proces oddzielania się fazy tłuszczowej od wodnej. Produkty spożywcze z dodatkiem gumy ksantanowej charakteryzują się doskonałą konsystencją, która jest odporna na działanie enzymów zmieniających właściwości fizyczne produktów, jak również zmiany temperatur. Oznacza to, iż produkty zawierające gumę ksantanową mogą być podgrzewane, zamrażane i ponownie rozmrażane bez wpływu na ich doskonałą konsystencję. W jakich produktach spożywczych znajdziemy dodatek E415?

Spektrum zastosowań gumy ksantanowej w żywności jest naprawdę imponujące. Obejmuje produkty, takie jak:

  • dżemy i marmolady,
  • galaretki i wyroby z galaretkami,
  • desery twarogowe,
  • kisiele,
  • napoje mleczne,
  • musztardy,
  • majonezy,
  • gotowe sosy,
  • żywność bezglutenowa,
  • słodycze,
  • płatki śniadaniowe,
  • polewy do ciast.

Fit zagęstnik w domowej kuchni

Omawiając obecność składnika E415 w produktach gotowych, warto zwrócić również uwagę na rosnącą popularność gumy ksantanowej w domowych kuchniach. Coraz częściej jest ona używana jako zagęstnik zastępujący mąkę czy skrobię ziemniaczaną w różnego rodzaju sosach, ale to jeszcze nie wszystko. Po gumę ksantanową coraz częściej sięgamy przyrządzając zdrowe domowe budynie i serniki. Nie może jej zabraknąć w kuchni bezglutenowej, w której używana jest przede wszystkim do wypieków – chleba, ciast i ciasteczek. W wypiekach guma ksantanowa zastępuje gluten, sprawiając iż wypieki mimo jego nieobecności są sprężyste i bardziej wyraziste w smaku.

Inne zastosowania

Gumę ksantanową możemy spotkać w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Pierwszy wykorzystuje jej doskonałe właściwości przy produkcji szerokorozumianej chemii gospodarczej, a także kremów oraz innych produktach kosmetycznych. Gumę ksantanową znajdziemy w paście do zębów, piance do golenia, żelu do kąpieli, tuszu do rzęs, a także kosmetykach do demakijażu.

Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje powolny rozkład gumy ksantanowej w układzie pokarmowym człowieka i stosuje ją do produkcji leków w postaci tabletek, w przypadku których składnik aktywny medykamentu powinien być uwalniany stopniowo.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Guma ksantanowa występuje w opakowaniach:
100g – 250g – 500g – 1kg – 25kg