Askorbinian sodu – obca nazwa popularnej witaminy

Askorbinian sodu jest organicznym związkiem chemicznym, który uzyskuje się poprzez fermentację glukozy oraz utlenianie. Związek posiada identyczny wzór chemiczny, jak witamina C, czym wzbudza powszechnie zainteresowanie wielu osób. Podczas gdy jedni upatrują w nim źródła witaminy C, drudzy zwracają uwagę na fakt, iż jest to produkt pochodzący z laboratorium chemicznego, w związku z czym nie może być zdrowy. Kto ma rację? Do czego wykorzystuje się dzisiaj askorbinian sodu i czy rzeczywiście różni się czymś od naturalnej witaminy C? Na te oraz wiele innych pytań dotyczących soli sodowej kwasu askorbinowego odpowiemy poniżej.

Właściwości fizyczne

Askorbinian sodu opisuje się wzorem chemicznym C6H7O6Na. Jest to Bezwonne ciało stałe koloru białego przyjmujące postać krystaliczną. Askorbinian sodu charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie (ok. 620 g/l (20°C)). Związek topnieje w temperaturze 218°C.

Witamina C i jej suplementacja

Zróżnicowana i bogata w warzywa oraz owoce dieta powinna zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Zdarzają się jednak sytuacje, w których witamina C dostarczana organizmowi wraz z jedzeniem okazuje się niewystarczająca. Wówczas należy ją suplementować. Jednym z najlepszych znanych na rynku farmaceutycznym suplementem witaminy C jest askorbinian sodu. Preparat zawiera prawie 90% czystej witaminy C i tylko 10% sodu.

Kiedy wymagana jest suplementacja?

Powszechnie uważa się, że witaminę C należy suplementować w celach profilaktycznych w okresach zwiększonego narażenia na przeziębienia, a więc jesienią i zimą. Tymczasem o suplementacji witaminy C powinien pomyśleć każdy, kto:

  • boryka się z chorobami gorączkowymi,

  • boryka się z osłabieniem organizmu w okresie rekonwalescencji,

  • pracuje fizycznie lub uprawia sport,

  • cierpi na krwotoki,

  • doznał kontuzji lub złamania kości.

Dodatkowo o suplementacji witaminy C powinny pamiętać kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią, a także rodzice dzieci będących w okresie dorastania.

Właściwości askorbinianu sodu

Mimo iż askorbinian sodu powstaje w laboratorium chemicznym posiada wszystkie właściwości charakterystyczne dla naturalnej witaminy C. Oznacza to, iż jego regularne przyjmowanie pozwala wzmocnić układ odpornościowy, poprawia stan naczyń krwionośnych, wzmacnia kości i chrząstki, a także poprawą kondycję zębów, dziąseł i skóry. Regularna suplementacja witaminy C w postaci askorbinianu sodu ma zbawienny wpływ na układ nerwowy, zwiększa przyswajalność żelaza, w konsekwencji czego zmniejsza uczucie zmęczenia. Askorbinian sodu to także oręż w walce ze stresem oksydacyjnym.

Przeciwskazania do suplementacji

Witaminy C nie da się przedawkować. Jej nadmiar w organizmie nie powoduje żadnych skutków ubocznych, gdyż jest szybko wydalany. Mimo to osoby, które wykazują nadwrażliwość na witaminę C lub sód powinny zrezygnować z przyjmowania askorbinianu sodu. Dużych dawek preparatu nie zaleca się także osobom cierpiącym na kamicę dróg moczowych oraz pacjentom borykającym się z problemem nadmiernego wydalania szczawianów przez nerki.