Środki chemiczne, które przedłużają trwałość ciętych kwiatów:
aspiryna (kwas acetylosalicylowy) – przeznaczone dla kwiatów dalia i chryzantema
chlorek wapnia – dedykowany dla róż
kwas borny (kwas borowy) lub roztwór tiosiarczanu srebra i cukru (ten drugi roztwór stosujemy do 24 godzin) – przeznaczony dla goździków
płyn wybielający (np. podchloryn sodu lub wapno chlorowane) – dla gerber. Można również do łodyg kwiatów wsunąć zapałkę z główką z siarką zwróconą ku górze.
chlorek sodu lub zwykła sól kuchenna – dla kamelia i gardenia
cukier – tulipany, astry, petunie, groszek, narcyzy, irysy, lwie paszcze
Kwiaty cięte mają skłoność do dosyć szybkiego więdnięcia i przestają cieszyć oko. Pokuśmy się o kilka porad jak przedłużyć ich piękno. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na przedłużenie życia kwiatów ciętych.
Punkt pierwszy
Kwiatom, przed włożeniem do wazonu należy przyciąć końcówki – najlepiej zrobić to pod skosem, tak aby powierzchnia wchłaniania wody przez kwiat była optymalnie największa. Jednocześnie usuwamy z łodyg liście, które potencjalnie mogłyby się znaleźć w wazonie pod wodą. Natomiast sam wazon regularnie płuczemy i czyścimy z osadów.
Punkt drugi
Niektóre kwiaciarnie w części łodygi kwiatow znajdujących się pod wodą robią małą dziurkę, a w nią wkładają zwykłą zapałkę główką w stronę kwiatu. Związki chemiczne (w tym siarka) zawarte w główce zapałki niszczą drobnoustroje które wywołują procesy gnilne w roślinach.
Punk trzeci
Unikajmy stawiania kwiatów w miejscach nasłonecznionych i ciepłych. Ciepło wpływa niekorzystnie na kondycję kwiatów. Gdyby jednak ekspozycja wymagała by w/w warunków, warto przenieść kwiaty do chłodego pomieszczenia na kilka godzin, lub umieścić je na kilka godzin w zimnej wodzie.
Punk czwart
Codziennie wymieniaj wodę w wazonie. Nieusunięte liście lub płatki kwiatów na powierzchni wody wazonu przyspieszają gnicie kwiatów.
Punkt piąty
Jeśli zauważymy, że końcówki roślin zaczynają gnić lu zmieniać kolor na brązowy – powinniśmy je skrócić. Jeśli końcówki będą wyglądać na zdrowe zaś kwiaty będą więdnąć wówczas należy zwiększyć powierzchnię pobierania wody przez łodygę np. poprzez nakłócie łodygi igłą w wielu miejscach zanurzonej części łodygi, lub ostatecznie możemy zmiażdżyć łodygę.
Punkt szósty
Do wody w wazonie możemy dodać środki niszczące drobnoustroje i przy okazji nawożące kwiaty. Z domowych produktów będą to: aspiryna (kwas acetylosalicylowy) lub zwykły cukier. Natomiast w kwiaciarniach dostępne są specjalne produkty przedłużające trwałość ciętych kwiatów.
Punkt siódmy
Kwiaty cięte zawsze transportujemy główką skierowaną do dołu.