Glukoza – cukier prosty o kluczowym znaczeniu dla organizmu

Glukoza to cukier prosty przyjmujący postać białego drobnokrystalicznego ciała stałego o słodkim smaku i bardzo dobrej rozpuszczalności w wodzie. Glukoza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu gdyż stanowi jego główne źródło energii. W przypadku osoby zdrowej za odpowiedni poziom glukozy we krwi odpowiada przede wszystkim właściwa dieta, a także hormon o nazwie insulina. Diabetycy (cukrzycy) nie są w stanie produkować insuliny, w związku z czym poziom glukozy w ich krwi nie jest samoczynnie regulowany przez organizm i musi być stale monitorowany.

Glukoza – występowanie

Jako cukier prosty glukoza jest obecna w naturze w dwóch formach. Formę wolną możemy spotkać we krwi i w owocach. Z formą złożoną w substancje złożone mamy do czynienia w przypadku węglowodanów. Organizm magazynuje glukozę w wątrobie, a kiedy jest jej za mało produkuje ją z aminokwasów stanowiących elementy składowe białek. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, organizm nie zawsze jest w stanie samoczynnie regulować poziomi glukozy we krwi. Kiedy jest on za wysoki? Ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi borykają się przede wszystkim diabetycy. Podobny problem mogą mieć osoby, u których stwierdzono zaburzenia tolerowania glukozy. Zbyt wysoki poziom glukozy jest wynikiem nowotworu trzustki lub może wskazywać na jej zapalenie. Dodatkowo zaburzenia związane z regulacją poziomu glukozy we krwi stanowią pochodną zaburzeń funkcjonowania przysadki mózgowej.

Glukoza – rodzaje

Standardowo glukoza występuję w postaci krystalicznej. W tej właśnie postaci stanowi doskonały zamiennik białego cukru, do którego jest z resztą o wiele zdrowsza. Jako drobnoziarnisty biały proszek glukoza znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. W czystej postaci można jej używać do słodzenia ciepłych napojów oraz jako dodatek do deserów.

Zastosowanie

Z medycznego punktu widzenia stosowanie glukozy ma na celu podniesienie cukru we krwi. Preparaty przeznaczone do tego celu są dostępne na rynku w różnych postaciach – jako glukoza w proszku, płynie, tabletkach, żelu oraz w saszetkach.

Glukoza w proszku jest przeznaczona do przyrządzenia roztworu doustnego. Z jej właściwości w sposób szczególny korzystają osoby uprawiające sporty wyczynowe, przede wszystkim te związane z długotrwałą i wzmożoną aktywnością fizyczną, np. maratony.

Glukoza w płynie jest bardzo często wykorzystywana przez miłośników gotowania. Można z niej zrobić gładką i łatwą do formowania masę cukrową. Doskonale nadaje się jako słodki dodatek do lodu oraz dodatek do polewy czekoladowej.

Glukoza w tabletkach to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim diabetykom. Kiedy osoba chorująca na cukrzycę ma potrzebę spożyć coś słodkiego, lepiej żeby sięgnęła po czystą glukozę w tabletce niż glukozę w formie złączonej w substancję złożoną, jaką przyjmuje glukoza podana w postaci tradycyjnego cukierka.

Glukoza w żelu to jeden z najnowszych „sposobów” podawania glukozy, którą można spożyć bezpośrednio z saszetki bez uprzedniego rozpuszczania w wodzie. Produkty tego typu są obecne na rynku już od pewnego czasu, a z ich właściwości korzystają przede wszystkim sportowcy, gdyż spożycie czystej glukozy podczas wzmożonego wysiłku fizycznego dodaje energii i szybko regeneruje organizm.