Jabłczan magnezu – magnez w najlepszej postaci?

Jabłczan magnezu – jak można wywnioskować na podstawie nazwy – stanowi połączenie magnezu i kwasu jabłkowego, który jest naturalnie obecny w ludzkim organizmie. Połączenie kwasu jabłkowego z magnezem niesie wiele korzyści – m.in. wzmacnia organizm i niweluje oznaki zmęczenia. Stąd też jest preparatem często stosowanym w terapii chronicznego zmęczenia.

Jako suplement diety jabłczan magnezu jest dostępny w postaci proszku oraz tabletek doustnych.

Przyswajalność

Magnez to jeden z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej niezbędnych organizmowi człowieka pierwiastków. Odpowiada za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, układ kostny oraz dokrewny. Powszechnie uznaje się, że najlepiej przyswajalną formą magnezu jest właśnie jabłczan magnezu.

Połączenie magnezu i kwasu jabłkowego w postaci jabłczanu magnezu daje preparat o przyswajalności zdecydowanie wyższej niż przyswajalność magnezu w innych preparatach. Preparat ten jest jednocześnie suplementem o wzmocnionym działaniu, dzięki czemu przynosi jeszcze lepsze efekty niż obie substancje przyjmowane oddzielnie.

Działanie

Jabłczan magnezu łączy w sobie działanie magnezu i kwasu jabłkowego, co za tym idzie jest środkiem wszechstronnie oddziałującym na organizm:

  • reguluje ciśnienie krwi,

  • wspomaga prawidłową pracę serca w przypadkach zaburzenia rytmu serca,

  • pobudza komórki mięśniowe i działa na nie kojąco,

  • uwalnia mięśnie od skurczy, także podczas intensywnego i wzmożonego wysiłku fizycznego,

  • łagodzi migrenowe bóle głowy,

  • obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, jednocześnie podnosząc poziom „dobrego”,

  • zapobiega osteoporozie,

  • pomaga zasnąć osobom borykającym się z problemem bezsenności,

  • uspokaja i odpręża.

Skoncentrowane działanie magnezu

Magnez jest pierwiastkiem powszechnie znanym z tego, że skutecznie niweluje oznaki zmęczenia. Działa relaksująco i pozwala uspokoić nerwy. Działanie to jest dodatkowo wzmocnione połączeniem z kwasem jabłkowym, który dodatkowo dostarcza organizmowi energii. To dzięki temu jabłczan magnezu jest środkiem często stosowanym w leczeniu chronicznego zmęczenia, o czym zdążyliśmy już z resztą powiedzieć.

Czy można go przedawkować?

Suplementy diety na bazie jabłczanu magnezu rzadko powodują skutki uboczne. Nie oznacza to jednak, że preparatu nie można zwyczajnie przedawkować, bo zdarzają się takie przypadki. Przedawkowanie jabłczanu magnezu może prowadzić do wystąpienia biegunki, odczuwania mdłości oraz osłabienia siły mięśniowej. Osoby borykające się z niewydolnością nerek mogą dodatkowo napotkać problemy z wydaleniem związku z organizmu. W takich sytuacjach najlepiej wspomóc się środkami moczopędnymi.