Kwas mlekowy to organiczny związek chemiczny należący do grupy hydrokwasów. Związek ów jest obecny w skwaśniałym mleku, i to jemu zawdzięcza swoją nazwę. Kwas mlekowy powstaje również w mięśniach w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego powodując zjawisko, które powszechnie nazywamy zakwasami. Zakwasy to nic innego, jak właśnie obecny w mięśniach kwas mlekowy, do powstania którego doszło w wyniku beztlenowej glikozy, zwanej fermentacją mleczną.

Kwas mlekowy występuję w dwóch formach optycznych, ale tylko forma L kwasu mlekowego jest aktywna biologicznie. Do produkcji kwasu mlekowego dochodzi w ludzkim organizmie. Jego naturalnym źródłem są przemiany metaboliczne, ale kwas mlekowy znajdujący szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie nie pochodzi z ludzkiego organizmu. Obecnie aż 95% kwasu mlekowego produkowane jest na drodze fermentacyjnej z wykorzystaniem surowców roślinnych. Kwas mlekowy jest więc składnikiem całkowicie naturalnym, a dzięki temu również bezpiecznym. Stosowany w kosmetykach działa przeciwbakteryjnie i oczyszczająco. Można go bez obaw stosować na twarz i ciało.

Kwas mlekowy w ginekologii

Kwas mlekowy występuje naturalnie w żeńskich drogach rodnych. Jego źródłem są bakterie Lactobacillus zasiedlające przewód pokarmowy i pochwę. Bakterie Lactobacillus dbają o prawidłowe pH pochwy jednocześnie zapewniając naturalną ochronę przed grzybami i bakteriami. Brak dobrych bakterii w drogach rodnych (bakterii Lactobacillus) sprzyja występowaniu infekcji intymnych. Popularnym sposobem radzenia sobie z infekcjami intymnymi jest właśnie kwas mlekowy, który wprowadza się do pochwy za pośrednictwem specjalnych globulek dopochwowych, a ostatnio także tamponów.

Kwas mlekowy w kosmetologii

Jak już zdążyliśmy wspomnieć kwas mlekowy jest naturalnym składnikiem wielu kosmetyków i preparatów do pielęgnacji twarzy i ciała. Jakie ma działanie?

Działanie kwasu mlekowego

Kwas mlekowy jest substancją o wszechstronnym zastosowaniu, która:

  • łagodzi zmiany trądzikowe i wypryski,
  • spowalnia procesy starzenia się skóry,
  • nawilża skórę,
  • chroni skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV,
  • łagodzi podrażnienia po zabiegach kosmetycznych,
  • redukuje przebarwienia,
  • głęboko oczyszcza skórę.

Domowe kosmetyki na bazie kwasu mlekowego

Kwas mlekowy to stosunkowo niedrogi i łatwo dostępny składnik, który możemy wykorzystać w domowych kosmetykach – przede wszystkim tonikach i peelingach.

Tonik z kwasem mlekowym

Tonik na bazie kwasu mlekowego możemy przygotować mieszając 80% kwas mlekowy z wodą. W tym celu wystarczy odmierzyć 100ml wody i dolać do niej 2 ml kwasu mlekowego. Tak powstaje tonik 2%, który jest doskonałym wyborem ma początek naszej przygody z domowymi kosmetykami z kwasem mlekowym.

Peeling z kwasem mlekowym

Domowy peeling z kwasem mlekowym powstaje na bazie rozcieńczonego kwasu 80% procentowego. Preparat możemy przygotować z zachowaniem tych samych proporcji, co w przypadku toniku. Różnić się on będzie sposobem aplikacji. Chcąc uzyskać efekt peelingu rozcieńczony kwas mlekowy należy nanieść na oczyszczoną skórę i pozostawić na około 2 do 5 minut. Po tym czasie peeling należy dokładnie zmyć dużą ilością zimniej wody.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Węglan wapnia występuje w opakowaniach:
250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg