Płynne złoto Maroka
– co warto wiedzieć na temat oleju arganowego?
Olej arganowy jest tłuszczem jadalnym pozyskiwanym z nasion arganii żelaznej. Argania żelazna znana również jako drzewo arganowe jest gatunkiem drzewa występującym wyłącznie w regionie Sus w południowym Maroku. W postaci zdziczałej także w Hiszpanii. Tradycyjnie ciemny olej z czerwonawym zabarwieniem pozyskiwano przez mielenie w ręcznych żarnach ziaren owoców drzewa arganowego do oleistej pasty, z której następnie ręcznie wyciskano olej. Metoda ręczna pozwalała na uzyskanie 1 litra oleju z 30-35 kilogramów owoców, do czego wymagała średnio 8 godzin pracy. Dzisiaj olej wytwarza się głównie maszynowo, a w okresie owocowania drzewa arganowe są szczególnie chronione przed kozami. Dlaczego?
Ziarna drzewa arganowego są kozim przysmakiem. Dopóki olej produkowano przede wszystkim metodami ręcznymi kozy miały nieograniczony dostęp do drzew w okresie owocowania, gdyż nasiona pozyskiwane z ich odchodów łatwiej było rozłupać. Dzisiaj, kiedy nasion nie trzeba już rozłupywać ręcznie te zjedzone przez kozy uważa się za nienadające się do użytku, dlatego nad bezpieczeństwem drzew czuwają grupy specjalnie zatrudnianych w tym celu strażników. Ręczna produkcja oleju arganowego jest wciąż wykonywana na wsiach, gdzie zajmują się nią głównie kobiety.
Kiedy warto sięgać po płynne złoto Maroka?
Lista dobroczynnych właściwości oleju arganowego nieustannie się wydłuża sprawiając, że po płynne złoto z Maroka sięga coraz większa liczba osób borykających się z różnorodnymi dolegliwościami.
Medycyna
Wśród stricte prozdrowotnych aplikacji oleju arganowego możemy wymienić co najmniej 15 wskazań do jego stosowania. Jakie z nich są największym zaskoczeniem? Spożywanie oleju arganowego wspomaga leczenie niepłodności u mężczyzn. W swojej diecie powinny go również uwzględnić osoby aktywne fizycznie, gdyż olej arganowy pozytywnie wpływa na jakość mięśni, jednocześnie łagodzi bóle stawów i ma działanie przeciwzapalne. To także doskonały dodatek spożywczy w sezonie jesienno-zimowym, gdyż wzmacnia układ odpornościowy. Na uwagę zasługuje także wpływ oleju na układ krwionośny – olej arganowy zmniejsza ryzyko chorób serca, korzystnie wpływa na krążenie krwi, obniża poziom złego cholesterolu i hamuje rozwój miażdżycy. Podobno zmniejsza także ryzyko zachorowalności na nowotwory.
Kosmetyka
Lista pielęgnacyjnych i upiększających właściwości oleju arganowego jest naprawdę imponująca. To doskonałe remedium na starzenie się skóry – poprawia jej elastyczność i napięcie, jednocześnie redukując zmarszczki i opóźniając proces starzenia się skóry. Ale działanie antyaging to zaledwie początek… Płynne złoto Maroka posiada liczne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu skutecznie łagodzi objawy podrażnień skórnych, poparzeń, otarć i alergii, jednocześnie zmniejszając stany zapalne i redukując przebarwienia oraz blizny. W tym miejscu warto wspomnieć, że olej arganowy pomaga w leczeniu łuszczycy skóry, egzemy i ospy wietrznej, a także wzmacnia włosy i przeciwdziała ich nadmiernemu wypadaniu.
Zastosowań i wskazań do aplikacji oleju arganowego jest o wiele więcej. My skupiliśmy się tylko na tych najpopularniejszych, a i tak zrobiła się z tego całkiem pokaźna lista.