Tymol – lek z bożej apteki?
Tymol to leczniczy związek aktywny naturalnego pochodzenia, który możemy znaleźć w wielu ziołach z domowego zielnika. Występuje m.in. w tymianku, oregano, cząbrze, kminku koptyjskim, a także ziołach takich jak macierzanka czy lebiodka. Jest to związek charakteryzujący się bardzo silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i antybakteryjnymi. Nic więc dziwnego w tym, że jest powszechnie polecany jako produkt wspomagający naturalną pielęgnację zdrowia i urody.
Historia tymolu…
…sięga czasów starożytnych. W Egipcie ekstrakt tymolowy pozyskiwany z ziela tymianku był preparatem używanym do mumifikowania zwłok. W postaci krystalicznej tymol został wyekstrahowany w 1719 roku, a jego w pełni syntetyczna wersja powstała najprawdopodobniej w 1853 roku w laboratorium chemika M. Lallemanda. Obecnie czysty tymol dostępny w sprzedaży występuje w postaci bezbarwnych kryształków, które mają nieco piekący smak i macierzankowy aromat. Jest on również obecny w wielu olejkach eterycznych. Ze względu na nierozpuszczalność w wodzie najlepszym sposobem na korzystanie z dobroczynnych właściwości ekstraktu jest stosowanie olejków oraz nalewek ziołowych.
Właściwości związku aktywnego…
…jakim jest tymol mogą być w pełni wykorzystywane dzięki synergicznemu działaniu omawianego związku z innymi podobnymi związkami, takimi jak karwakrol, kwas rozmarynowy czy eugenol. A jakie właściwości posiada ów wyjątkowy związek?
Tymol doskonale radzi sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych. Ma działanie wykrztuśne, przeciwkaszlowe i odkażające. To także środek wspomagający detoksykację organizmu poprzez aktywowanie wydzielania moczu. Tymol działa rozkurczowo i przeciwbólowo, odkaża, konserwuje, zapobiega namnażaniu się bakterii i wirusów. Nic więc dziwnego w tym, że doskonale radzi sobie z łagodzeniem stanów zapalnych. To także środek wspomagający pracę układu trawienia – pobudza wydzielanie soków trawiennych i enzymów jelitowych.
Dlaczego warto mieć tymol zawsze pod ręką?
Choć zastosowania tymolu zmieniały się na przestrzeni wieków, niektóre z nich są wciąż spotykane, podczas gdy o innych zapomniano. Dzisiaj tymol i preparaty na jego bazie są wykorzystywane przede wszystkim:
Jako lek na przeziębienie, zapalenie oskrzeli, astmę oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych. Zastosowanie to związek zawdzięcza doskonałym właściwościom wykrztuśnym oraz stymulowaniu układu odpornościowego.
Jako wspomagacz procesów trawiennych, a jednocześnie środek łagodzący różnorodne problemy jelitowe i zwalczający bakterie, drobnoustroje, pleśnie i grzyby.
Jako płyn do płukania jamy ustnej o działaniu antyseptycznym, który zmniejsza skłonności do osadzania się płytki nazębnej, jednocześnie zmniejszając ryzyko występowania ubytków próchniczych i zapalenia dziąseł.
Jako środek przeciwdziałający chorobom serca i układu krwionośnego. Działanie to zawdzięcza zapobieganiu powstawania płytki nazębnej, poprawie profilu lipidowego, zapobieganiu utleniania cholesterolu i uszkodzeniom molekularnym.