Nawóz wiosenny…
– charakterystyka siarczanu żelaza

Siarczan żelaza jest nieorganicznym związkiem chemicznym będącym solą żelaza i kwasu siarkowego. Otrzymuje się go zwykle w wyniku bezpośredniego działania rozcieńczonego kwasu siarkowego na metaliczne żelazo. Do sprzedaży trafia najczęściej w postaci białych, bezwonnych kryształów.

Siarczan żelaza jest powszechnie znanym nawozem oraz środkiem ogrodniczym przeznaczonym do walki z mchem. Niewielu jego użytkowników wie, że znajduje on zastosowania także w medycynie i farmakologii. Jest to preparat powszechnie stosowany do leczenia niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza. Jako lek siarczan żelaza występuje w postaci kropel doustnych, które podaje się najczęściej zmieszane z sokiem lub wodą. Można je też przyjmować w posiłku. Co ciekawe, wodny roztwór siarczanu żelaza poleca się pić przez słomkę, żeby zapobiec ewentualnym przebarwieniom zębów.

Siarczan żelaza na trawniku

Wróćmy jednak do jednego z najpopularniejszych zastosowań kryształków siarczanu wapnia, które dla wielu ogrodników stanowią amunicję w walce z ekspansywnymi mchami porastającymi trawniki. Czy siarczan żelaza to rzeczywiście sposób na piękny i wolny od mchu trawnik?

Siarczan żelaza jest związkiem silnie wysuszającym, mech rośliną słynącą z zamiłowania do wilgoci. Ta zależność sprawia, że już kilka dni po zastosowaniu siarczanu żelaza na trawniku rosnący tam mech powinien przebarwić się na czarno, to samo spotka trawę. Nie powinniśmy się tym jednak martwić, po kilku kolejnych dniach trawa wróci do swojego naturalnego koloru, mech nie. Czarny mech już się nie odrodzi, ale musimy go zebrać z trawnika metodami mechanicznymi i wyrzucić. Nie nadaje się on bowiem do kompostowania. Warto również pamiętać o tym, że preparat jest szkodliwy dla zwierząt, dlatego przez co najmniej tydzień po aplikacji nasi pupile nie powinni korzystać z trawnika.

Aplikacja na sucho i na morko

Preparat przeznaczony do walki z mchem jest dostępny w sprzedaży w postaci pylistego proszku, który ziarnistością przypomina puder. Można go stosować bezpośrednio rozsypując po powierzchni trawnika w stosunku od 2 do 4 kilogramów na każde 100m2 trawy lub przygotować roztwór przeznaczony do oprysku. Stężenie roztworu przeznaczonego do oprysku powinno mieścić się w granicach od 3 do 5%. Wydajność takiego roztworu to około 1 litr na każde 5m2.

Wskazania

Zabiegi z wykorzystaniem siarczanu żelaza najlepiej wykonywać wczesną wiosną. Roztwór działa już w temperaturach od 00C. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując preparat jeszcze przed wiosennym nawożeniem trawnika, ale już po jego pierwszym skoszeniu. Siarczan żelaza można stosować także w okresie wegetacyjnym, a więc od kwietnia do czerwca, przy czym należy pamiętać o tym, żeby stosowanie preparatu było poprzedzone koszeniem trawy, a w kilkanaście dni po zabiegu trawnik został odpowiednio „dokarmiony” przy użyciu nawozu dostosowanego do bieżącego etapu wegetacji trawy.

Uwaga na odbarwienia!

Sięgając po siarczan żelaza należy pamiętać o tym, że jest to substancja szczególnie niełaskawa dla kostki brukowej, powierzchni betonowych oraz innych porowatych i nasiąkliwych powierzchni z kamieni naturalnych i sztucznych. Podczas aplikacji siarczan żelaza barwi te powierzchnie na charakterystyczny rdzawy odcień, a zabarwienia są praktycznie nie do usunięcia.

Inne zastosowania

Monohydrat siarczanu żelaza jest stosowany jako wypełniacz w produkcji granulowanych nawozów wieloskładnikowych.