Więcej niż zmywacz do paznokci, czyli o domowych zastosowaniach acetonu

Dawniej charakterystyczny ostry zapach acetonu utrzymujący się przez długi czas w pomieszczeniu zdradzał, że właśnie skończyłyśmy robić manicure lub pedicure. Dzisiaj, jeśli nie używamy lakieru hybrydowego lub nie chcemy zmyć z paznokci żelu – pozostałości po sztucznych paznokciach – możemy wybrać zmywacz bezacetonowy. Nie oznacza to jednak, że aceton odszedł do lamusa. Przeciwnie, aceton techniczny znajduje wiele zastosowań w naszych domach i ogrodach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Odtłuszczanie powierzchni
Niektóre powierzchnie należy odpowiednio przygotować przed malowaniem lub lakierowaniem, żeby zapewnić odpowiednią przyczepność powłoki malarskiej/lakierniczej. Jednym z zabiegów mających na celu przygotowanie powierzchni przed malowaniem jest jej odtłuszczenie. Doskonale sprawdza się do tego właśnie aceton techniczny. Ten sam rozpuszczalnik możemy wykorzystać do przygotowania powierzchni, które zostaną pokryte klejem. Warto jednak pamiętać o tym, że aceton nie pomaga w usuwaniu samego kleju. Zamiast tego znacznie częściej uszkadza czyszczone powierzchnie.

Remedium dla malarzy, modelarzy i innych majsterkowiczów lub hobbystów
Aceton doskonale sprawdza się do czyszczenia narzędzi. Z jego pomocą z łatwością usuniemy z pędzli, szczotek oraz innych narzędzi malarskich resztki farby oraz żywicy stosowanej w modelarstwie. Brudne narzędzia wystarczy zanurzyć w naczyniu wypełnionym acetonem, a następnie wytrzeć je ścierką.

Środek do mycia okien
W prawdzie rzadko słyszy się o tym, żeby ktoś używał acetonu do regularnego mycia okien, jednak są sytuacje, w których środek ten może się okazać bardzo pomocy. W przypadku domowych okien aceton techniczny pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z ram okiennych. W przypadku szyb samochodowych pozwala pozbyć się z nich tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń, co zdecydowanie poprawia pracę wycieraczek. Decydując się na mycie szyb samochodowych przy użyciu acetonu należy uważać, żeby nie potraktować rozpuszczalnikiem samych piór – mogą ulec rozpuszczeniu.

Środek do czyszczenia felg
Na felgach samochodowych zbiera się nieestetyczny czarny osad. Szczególnie kole w oczy w przypadku felg aluminiowych. Można go usunąć przy pomocy specjalistycznych preparatów do mycia felg lub acetonu technicznego. Aceton rozpuszcza osad, który z łatwością schodzi z powierzchni felg pozostawiając je czyste, a co najważniejsze nieporysowane.

Aceton na cmentarzu
Poświąteczne porządki na cmentarzu mogą się wiązać z nieprzyjemnymi niespodziankami. Kamienne nagrobki przejawiają tendencje do absorbcji tłuszczu z wosku oraz rdzawych wykwitów w miejscach, w których leżał wieniec z drucikiem lub metalowy wazon. Te wątpliwe ozdoby pomnika nieraz bywają bardzo trudne do usunięcia przy pomocy tradycyjnych detergentów, a nawet szczotki ryżowej. Wówczas warto przypomnieć sobie o acetonie. Aceton techniczny powinien sobie poradzić z większością tłustych i rdzawych plam.

Sposób na nieestetyczne ślady po naklejkach
Przyklejane do karoserii samochodowej lub na elementach wyposażenia domu naklejki często pozostawiają po sobie lepkie ślady, do których klei się brud tworząc nieestetyczne plamy. Do ich usunięcia możemy wykorzystać aceton techniczny. Aceton poradzi sobie także z uporczywą naklejką, która nie chce zejść. Jednak przy takich zabiegach czyszczących trzeba zachować szczególną ostrożność – może się zdarzyć, że w raz z naklejką pozbędziemy się farby z czyszczonej powierzchni. Dlatego warto sprawdzić, jak powłoka malarska/lakiernicza reaguje na aceton pocierając nasączoną rozpuszczalnikiem szmatkę w jakimś niewidocznym miejscu.