Woda destylowana
– czy warto mieć ją w domu?

Woda destylowana nie jest przeznaczona do picia, choć coraz częściej można usłyszeć głosy przekonywujące o tym, że destylat jest zdrowszy od butelkowanej wody mineralnej lub źródlanej. Nawet jeśli to prawda, woda destylowana charakteryzuje się nieprzyjemnym posmakiem, który nie zachęca do jej regularnego spożywania. Mimo to warto mieć ją w domu. Dlaczego?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest woda destylowana. Woda destylowana, inaczej nazywana wodą demineralizowaną to roztwór powstały w wyniku destylacji wody. Destylacja usuwa z wody sole mineralne oraz większość innych substancji, które mogą ją zanieczyszczać. Stąd sprzeczne opinie dotyczące wpływu wody demineralizowanej na nasze zdrowie. Zwolennicy spożywania destylatu uważają, że wraz z wodą niedemineralizowaną spożywamy szereg niebezpiecznych dla naszego organizmu zanieczyszczeń. Przeciwnicy są zdania, że pozbawiony soli mineralnych i pierwiastków chemicznych roztwór jest nie tylko bezwartościowy dla naszego organizmu, ale również niebezpieczny. Podczas gdy na tym polu trwają zażarte dyskusje, woda destylowana jest powszechnie wykorzystywana w laboratoriach analitycznych, niektórych gałęziach przemysłu oraz dużej liczbie polskich domów.

Woda demineralizowana w domu – do czego może służyć?
Podstawowym, zapewne wszystkim znanym zastosowaniem wody destylowanej jest prasowanie… Pozbawiony soli mineralnych i zanieczyszczeń destylat nie powoduje osadzania się wewnątrz żelazka kamienia. Stosując podczas prasowania wyłącznie wodę demineralizowaną przedłużamy żywotność naszego żelazka nawet o kilka lat. Na podobnej zasadzie działa wykorzystywanie wody destylowanej w nawilżaczach powietrza – destylat pozwala osiągnąć efekt nawilżenia, jednocześnie nie powodując zanieczyszczenia urządzenia.

Zbiornik z wodą destylowaną powinni mieć zawsze pod ręką miłośnicy akwarystyki. Dolewanie do akwarium roztworu wody destylowanej i kranowej pozwala uzyskać lepsze parametry wody w zbiorniku, co przekłada się na lepsze warunki do wzrostu i rozwoju fauny i flory zamieszkującej nasze akwarium.

Woda demineralizowana w garażu
Fakt, że woda destylowana jest pozbawiona praktycznie wszystkich zanieczyszczeń sprawia, że stanowi ona doskonały rozcieńczalnik do chemii samochodowej. Destylat bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku przygotowywania płynu chłodniczego z koncentratu. Wykorzystanie w tym celu wody mineralizowanej mogłoby spowodować wytrącanie się osadów na chłodnicy i pompie, co w konsekwencji przełożyłoby się na skrócenie żywotności tych podzespołów. Destylat pozwala uniknąć tego zagrożenia.
Woda demineralizowana świetnie sprawdza się także do mieszkania z płynem do spryskiwaczy. Dzięki jej zastosowaniu możemy osiągnąć oczekiwaną gęstość roztworu, a co za tym idzie także temperaturę zamarzania.

Doskonałe właściwości czyszczące wody destylowanej – nie pozostawia ona na lakierze smug i osadów – wykorzystuje się powszechnie w ręcznych myjniach samochodowych oraz car detailingu. Po umyciu karoserii środki myjące spłukiwane są właśnie destylatem. Posiadając destylat w garażu lub domu możemy uzyskać ten sam olśniewający efekt nie czekając w kolejce do myjni.