Węglan wapnia to nieorganiczny związek chemiczny będący solą kwasu węglowego i wapnia. Węglan wapnia jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. Stanowi składnik wielu minerałów, a także niektórych skał. Możemy go znaleźć odpowiednio w kalcycie i aragonicie (minerałach) oraz dolomicie, kredzie i koralu (skałach).

Zastosowanie

Węglan wapnia znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

W budownictwie jest używany jako materiał budowalny. W postaci wapienia stosuje się go jako kamień budowlany, zaś w postaci sproszkowanych skał wapiennych jako surowiec do produkcji wapna palonego. Węglan wapnia znajduje zastosowanie do budowy dróg oraz produkcji cementu i betonu. Istnieje jeszcze trzecia postać węglanu wapnia, która znajduje zastosowanie w szerokorozumianym budownictwie – jest to bardzo drobno zmielony proszek, który wykorzystuje się jako biały barwnik. Na jego bazie powstaje tzw. biel wiedeńska.

W przemyśle spożywczym węglan wapnia jest wykorzystywany jako chemiczny dodatek do żywności o symbolu E170. To utwardzać, a zarazem barwnik spożywczy, który stosuje się w bardzo szerokiej gamie produktów – od pieczywa, przez wyroby cukiernicze i lody, aż po konserwowane owoce i warzywa.

Węglan wapnia znajduje zastosowanie w hutnictwie przy wytopie żelaza i produkcji stali, a także w przemyśle lekkim. Jest składnikiem papieru, szkła i porcelany. Węglan wapnia używa się do oczyszczania ścieków i zmiękczania wody, a także produkcji kosmetyków. To często spotykany składnik pudrów do twarzy oraz past do zębów. Możemy go znaleźć w wybielaczach, tabletkach z witaminami oraz w papierosach.

Węglan wapnia jako suplement diety

Jak wcześniej wspomnieliśmy węglan wapnia jest często spotykany w kompleksach witaminowych oraz innych wyrobach medycznych. Można go znaleźć w wielu suplementach diety, a kiedy należy po nie sięgnąć?

O prawidłowej suplementacji węglanu wapnia należy pomyśleć w sytuacji, kiedy:

  • pojawiają się problemy z kośćmi, w tym także zagrożenie osteoporozą,
  • dojdzie do złamań kości w wyniku urazów,
  • doskwierają nam częste skurcze i drżenia mięśni nóg,
  • skarżymy się na problemy związane z nadkwaśnością żołądka,
  • borykamy się z problemami trawiennymi, takimi jak zaparcia czy biegunki,
  • doszło do zatrucia solami ciężkimi,
  • skarżymy się na stany zapalne,
  • walczymy z alergią.

Suplementy z węglanem wapnia są również polecane osobom z zaburzeniami wchłaniania oraz osobom stosującym restrykcyjne lub monotonne diety. O suplementację tego pierwiastka należy również zadbać w przypadku dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

Węglan wapnia występuje w opakowaniach:
250g – 500g – 1kg – 5kg – 25kg