Dimetylosulfotlenek to organiczny związek chemiczny należący do grupy sulfotlenków. W temperaturze pokojowej DMSO przyjmuje postać bezbarwnej cieczy lub kryształów o właściwościach higroskopijnych. Związek rozpuszcza się w wodze oraz innych rozpuszczalnikach i jest mieszalny z większością rozpuszczalników organicznych. Wyjątkiem są tutaj alkany i eter.

Właściwości

Dimetylosulfotlenek jest naturalnym środkiem stosowanym przy wielu dolegliwościach. Będąc związkiem siarki (patrząc z chemicznego punktu widzenia DMOS jest właśnie związkiem siarki) dimetylosulfotlenek charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi, dzięki czemu znajduje zastosowanie jako środek w zwalczaniu stanów zapalnych i bólowych. Może również pomagać w łagodzeniu objawów artretyzmu oraz innych chorób związanych ze zwyrodnieniem stawów.

Podczas miejscowej aplikacji zewnętrznej DMSO możemy uzyskać efekt znieczulenia bolącego miejsca. Szczególne właściwości preparatów zawierających dimetylosulfotlenek wykorzystuje się również do leczenia objawów odleżyn. Zastosowany odpowiednio wcześnie pozwala nie tylko załagodzić schorzenie, ale również uniknąć jego dalszego rozwoju. W przypadku odleżyn stosowany miejscowo roztwór DMSO łagodzi ból, zmniejsza rumień i obrzęk. Z charakterystycznych właściwości preparatu korzystają również sportowcy podczas leczenia wszelkich urazów. 

Występowanie

W całkowicie naturalnej postaci dimetylosulfotlenek występuje w niewielkich ilościach w niektórych produktach spożywczych. Można go znaleźć m.in. w kawie, pomidorach i mleku.

Stosowanie

DMSO można aplikować na dwa sposoby – zewnętrznie i wewnętrznie. Aplikacja zewnętrzna skupia się na wcieraniu preparatu w bolące lub zmienione chorobowo miejsce. Aplikacja wewnętrzna polega na piciu przygotowanego roztworu. Podczas aplikacji wewnętrznej należy drobiazgowo trzymać się wytycznych, co do stężenia przygotowywanego roztworu. W przeciwnym razie mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne w postaci m.in. problemów żołądkowych (głównie niestrawność).

Preparat ma również właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Między innymi dlatego dimetylosulfotlenek jest stosowany jako środek zabezpieczający różnego rodzaju próbki biologiczne przed degradacją. DMSO wykorzystuje się również jako wsparcie dla innych substancji, które dla prawidłowego działania muszą wniknąć w głąb skóry, a samodzielnie nie są wstanie dokonać wystarczająco głębokiej penetracji.

Rekomendacje Dimetylosulfotlenek to środek wciąż nieuznawany przez medycynę konwencjonalną. Jego prozdrowotne właściwości są wykorzystywane głównie przez przedstawicieli medycyny alternatywnej. DMSO nigdy nie został przebadany klinicznie, w związku z powyższym nie istnieją dowody potwierdzające jego skuteczność, jak również nie dysponujemy żadnymi wynikami badań, które by jej zaprzeczały.


przejdź do sklepu – SKLEP.BIOMUS.EU

DMSO występuje w opakowaniach:
250ml – 500ml – 1L – 5L – 20L